Piosenka interaktywna. "Bigotka" od Mery Spolsky

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 14:00
W każdy czwartek, w "Muzycznym Lunchu", zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem Mery Spolsky opowiada o historii powstania "Bigotki".
Na scenie Czwórki: Mery Spolsky
Na scenie Czwórki: Mery SpolskyFoto: Bartosz Bajerski

Mery Spolsky zadebiutowała w 2017 roku płytą "Miło było pana poznać". Dwa lata później ukazał się jej drugi album "Dekalog Spolsky". Na nowej płycie wokalistka zmieniła styl i pokazała się fanom od nieco innej strony. - To brzmienie, które zaprasza do mojego nowego rozdziału. Odchodzę od synthpopowych, słodkich rytmów. Znudziło mi się to, a pokochałam analogowe eksperymentowanie. Jest trochę techno, trochę rave'u. Wszystko w ilościach nieprzekraczających dobrego smaku - mówiła w Czwórce Mery Spolsky.

Zmiany dotyczyły też warstwy tekstowej. - Pisząc słowa, bardzo intensywnie myślałam o motoryce i o tym, żeby wszystko miało głębszy sens, a nie było tylko zbiorem zwykłych, powtarzalnych fraz - wspominała. - Każda z nich ma podwójne, a nawet potrójne dno. Stanowią nawiązanie do moich prywatnych sytuacji, ale też ogólnych prawd. Singlem promującym krążek była "Bigotka", która traktuje właśnie o tym, by nie żyć zemstą, choć ktoś, kto nie zastanowi się głębiej nad tym tekstem, może odnieść dokładnie odwrotne wrażenie.

 - "Bigotkę" wymyśliliśmy razem z moim producentem No Echoes w trakcie sesji nagraniowej, którą mieliśmy na Podlasiu. Zabraliśmy instrumenty, zamknęliśmy się w chatce i zrobiliśmy "Bigotkę". Pracowaliśmy nad nią cały tydzień - opowiada Mery Spolsky. - Wokale nagrywałam w prowizorycznym studiu wytłumionym kołdrami z Puchatkiem. I do dzisiaj, kiedy słucham "Bigotki", jestem w stanie przywołać zapach tego miejsca.

Sprawdź także:

Brzmienie utworu powstało na analogowych syntezatorach a jego tytuł w cukierni. - Bigotka to nazwa ciastka, które jadłam i wspominałam różne swoje randki. Wydaje mi się, że to słychać w tej piosence. Jest ironiczna i dość przewrotna - mówi artystka. - "Bigotka" była także hasłem naszej jesiennej trasy koncertowej, a w sezonie letnim będzie otwierać nasze występy. To piosenka interaktywna, fani chętnie wymyślają do niej własne rymy, albo w trakcie występu rymują razem ze mną - śmieje się Mery Spolsky. 

Mery Spolsky - Bigotka (Official Video) | KayaxTV

Posłuchaj
04:05 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - byl sobie numer 09.06.2022.mp3 "Bigotka" od Mery Spolsky - historia piosenki (Muzyczny Lunch/Czwórka)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Data emisji: 09.06.2022

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Marta Zalewska o "Więcej": numer bezkompromisowy, jak ja

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:40
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem Damian Sikorski rozmawia z Martą Zalewską o utworze "Więcej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Linia Nocna: "Znikam na chwilę" to piosenka, która została z nami na dłużej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem duet Linia Nocna opowiada o utworze "Znikam na chwilę".
rozwiń zwiń