Jerzyk Krzyżyk z numerem "Makijaż". "To był dla mnie trudny czas"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 14:42
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki i zdradzamy, jak powstawały Wasze ulubione utwory. Tym razem poznaliśmy historię piosenki "Makijaż" Jerzyka Krzyżyka. 
Jerzyk Krzyżyk
Jerzyk KrzyżykFoto: mat. promocyje

Twórczość Jerzyka Krzyżyka balansuje pomiędzy formą rockową, a hip-hopową. Rok temu ten warszawski artysta wydał album "Warszawa", który  powstał we współpracy z Jankiem Biedziakiem. To właśnie z tego krążka pochodzi numer "Makijaż".

Jak wspominał wokalista, ten utwór powstał w trudnym momencie życia. - Po zerwaniu, które bardzo przeżyłem - opowiadał wokalista. - Ten utwór, jak większość tego albumu, jest bardzo emocjonalny - opowiadał. Jak wspominali twórcy w rozmowie z Czwórką, cały album miał mieć "post punkowy" wydźwięk, a numer "Makijaż" miał być na nim jedyną balladą. 

- Bardzo lubię pisać ballady, ale w tym numerze perkusja jest dość szybka i taka ósemkowa, więc to jest dość szybki utwór, zaśpiewany jednak dość powoli i emocjonalnie - mówił Jan Biedziak, współtwórca krążka. - Starałem się poprzez instrumentarium oddać jego emocje, zagrałem więc prosty molowy pasaż na klawiszach. Wówczas zaczęliśmy pisać ten utwór - opowiadał. - Po jednym, czy dwóch spotkaniach ten numer był zrobiony - wspominał.

ZOBACZ WIĘCEJ Historie piosenek w cyklu "Był sobie numer" <<<

Posłuchaj
04:12 _PR4_AAC 2022_07_21-13-48-02.mp3 Jerzyk Krzyżyk i Jan Biedziak wspominają kulisy powstania numeru "Makijaż" (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Słowa - jak tłumaczył Jerzyk Krzyżyk - wyrażają cały pakiet emocji i są niezwykle ważnym elementem kompozycji. - Dobrze jest spojrzeć na ten numer z perspektywy czasu i zobaczyć, jak człowiek się wówczas miotał - mówił wokalista. Dziś Jerzyk Krzyżyk pracuje nad nową płytą, która ma nosić tytuł "Bałtyk".

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Materiał przygotował: Michał Daniluk

Data emisji: 21.07.2022

Godzina emisji: 13.45

kd

Czytaj także

Blauka i "Figle zuchwałe". Numer, który powstał na jednej strunie ukulele

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 14:16
Duet Blauka, który tworzą Georgina Tarasiuk i Piotr Lewańczuk, zadebiutował utworem "Figle zuchwałe" w 2019 roku. 
rozwiń zwiń