1988: otarłem się o mainstream, ale na własnych zasadach

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 18:40
"Ruleta" i trasa koncertowa, "Sadza", nad którą pracował z Brodką, muzyka do filmu "Zadra". - To był intensywny czas i musiałem na chwilę zatrzymać się, żeby nie zatracić się w tym pędzie. Dostaję mnóstwo propozycji od różnych artystów, ale podchodzę do nich wybiórczo, żeby zachować rozsądek i nie stracić instynktu samozachowawczego - mówi producent Przemysław Jankowiak, czyli 1988.  
Przemek 1988 Jankowiak i Ula Kaczyńska.
Przemek "1988" Jankowiak i Ula Kaczyńska.Foto: Adam Świetlicki/Czwórka

Dziewczyny, których warto słuchać

- Raperki w Polsce nadal są w mniejszości, czego do końca nie rozumiem, patrząc na to, co dzieje się w Stanach i w Wielkiej Brytanii. A szkoda, bo szczerze mówiąc, lepiej mi się pracuje z kobietami - opowiadał w Czwórce w 2022 roku. Dziś przyznaje, że sytuacja się zmieniła i na scenie wreszcie pojawiły się interesujące artystki. - W tym gronie jest nath, z którą zrobiłem kilka numerów. Polecam Dominikę Płonkę, myślę, że mamy tu do czynienia ze wschodzącą gwiazdą dobrej muzyki. Do tego super raperka Guest Julka, Susk i wrocławski projekt Dzwon. Eksperymentalny i nieco cięższy, ale jest tam super dziewczyna - wymienia 1988. - Mnie w muzyce zazwyczaj poruszają rzeczy, na które inni nie zwracają uwagi. Interesuje mnie to, co dzieje się w tle, klimat, a nie nośna melodia, choć takie też lubię - tłumaczy.   

"Zadra" zaczęła się od Synów

10 marca na ekrany kin wejdzie "Zadra" Grzegorza Mołdy, z muzyką skomponowaną przez 1988. Jak wspominał w Czwórce reżyser, pomysł na "Zadrę" pojawił się, kiedy mieszkał w Trójmieście, a na scenie pojawiły się Syny. - Wokół twórczości Piernikowskiego i 1988 narodził się ruch "prowadzania się po mieście". To było dla mnie coś nowego i intrygującego. Dlatego do pracy nad muzyką zaprosiłem Przemka "88" Jankowiaka i Michała "Żyto" Żytniaka. Ich obecność była dla mnie gwarancją, że idziemy w dobrym kierunku.

Zadra x Motyl - Sen (klip z filmu "Zadra") | Widzimy się w kinie

- Dla mnie to było coś więcej niż stworzenie numerów do filmu. Bo chodziło o to, żeby stworzyć raperkę, żeby wypracować jej styl. I to dla mnie -  jako producenta - było fantastycznym wyzwaniem - przyznaje. - Zwłaszcza że oprócz pracy nad muzyką byłem też psychologiem. Miałem być wsparciem dla Magdy Wieczorek (odtwórczyni roli Zadry), która do studia nagraniowego weszła po raz pierwszy w życiu

Sprawdź też:


UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - 1988 Ruleta Live. UTDF 2022. Czwarta Scena Czwórki - 1988 Ruleta Live.

"Ruleta" - ciąg dalszy nastąpi?

Jeśli chodzi o plany, to 1988 przywołuje "Ruletę" i "Sadzę". - Wierzyłem, że wydam album producencki, ale nie przypuszczałem, że zagramy trasę, podczas której na scenie wystąpi 30 osób. "Ruleta" zbudowała społeczność. Ludzie nagrywają ze sobą featy, a mnie marzy się teraz mixtape, który nagralibyśmy, zamykając się gdzieś razem na odludziu - zdradza rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Z Brodką ruszamy w trasę koncertową i zagramy m.in. w Wielkiej Brytanii. A ponieważ w trakcie nagrywania "Sadzy" zaprzyjaźniliśmy się z Moniką i nawiązaliśmy porozumienie muzyczne, jakiego chyba żadne z nas wcześniej nie miało, to to nie jest nasze ostatnie słowo - podsumowuje Przemek Jankowiak.

Brodka - Wpław (Official Lyric Video) | KayaxTV

     

Posłuchaj
49:32 2023_03_07 13_08_57_PR4_Muzyczny_Lunch.mp3 Brodka, "Ruleta", "Zadra" - alfabet 1988 (Muzyczny Lunch/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Przemysław Jankowiak (1988)

Data emisji: 07.03.2023

Godzina emisji: 13.15

kul


Czytaj także

"Noc Rezydentów". Włodi i hip-hop instrumentalny

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2020 22:01
- Instrumentalne oblicze hip-hopu to szeroka gałąź tej muzyki - zapowiadał Włodi. I zaprosił słuchaczy Czwórki na dwie godziny dźwieków. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kafar: Jestem biesiadnikiem, celebruję życie i kocham ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 14:20
Pod koniec kwietnia Kafar wydał piątą już solową płytę "Na otwartym sercu". Tytuł mówi sam za siebie - Po raz kolejny postawiłem na bezwzględną szczerość, stąd tytuł krążka - mówi artysta w Czwórce. 
rozwiń zwiń