Francis Tuan: nasza płyta "Samiec omega" to muzyczny kolaż

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023 18:40
Twórczość Francisa Tuana to mieszanka polskich i wietnamskich korzeni kulturowych, a także różnorodność brzmień i gatunków muzycznych. - Ja i zespół bardzo lubimy taką swobodę - mówi w Czwórce Francis Tuan, twórca i wokalista grupy. - Chyba bardzo byśmy się nudzili, gdybyśmy się ograniczyli tylko do jednej formy muzycznej.
Francis Tuan
Francis TuanFoto: Piotr Nykowski

"Samiec omega" - najnowszy krążek grupy Francis Tuan wybrzmiał po polsku. - Na wcześniejszych wydawnictwach wszystkie utwory wykonywałem po angielsku. Jednak w ostatnich latach zaistniała we mnie potrzeba, żeby wyrazić się właśnie bardziej bezpośrednio, w języku, który jest mi najbliższy, czyli właśnie w języku polskim - opowiada gość Czwórki. - Miałem poczucie, że po prostu mam coś bardziej bezpośredniego i szczerego do powiedzenia niż wcześniej, bo również sama tematyka utworów się zmieniła. Wcześniej była bardziej abstrakcyjna, momentami nawet filozoficzna. Na tej płycie czasem odwołuję się nawet do bardzo prozaicznych sytuacji.

Manifest przeciwko toksycznej męskości

Album Francisa Tuana "Samiec omega" to manifest przeciwko toksycznej męskości i muzyka dla wszystkich, którzy wolą zostać w cieniu niż uczestniczyć w codziennym wyścigu szczurów.

 - Trudno zmierzyć się z takim tematem samemu będąc wrażliwym mężczyzną. Gdy się jest wrażliwym, to ogólnie wiele rzeczy sprawia trudność, a trudno mówi się o swojej wrażliwości - zauważa Francis. - Ta płyta to symboliczny pamiętnik na której poruszam różne struny, które mi towarzyszyły. Odwołuję się nie tylko do swoich doświadczeń, ale do tego, co obserwuję dookoła siebie i tego, jaki ogólnie jest los właściwie chyba nie tylko samców omega, czyli nie tylko mężczyzn, ale w ogóle osób, które silnie doświadczają. Na tym gruncie często pojawiają się różnego rodzaju problemy.


Tematyczna różnorodność

W piosenkach wybrzmiewają m.in. problem rasizmu, nieustannej presji, kwestie finansowe, a także kwestia starzenia się milenialsów, których zastępują kolejne pokolenia. - Jestem milenialsem, jak z każdym pokoleniem wiązano z nami pewne nadzieje. Jak to my będziemy mieli tylko lepiej. Okazuje się, że akurat my jesteśmy tym pierwszym pokoleniem, które od dłuższego czasu właśnie ma mniejsze perspektywy niż poprzednie - tłumaczy muzyk. - To tak jakby od nas zaczął się pewien regres możliwości. Począwszy od pandemii, szybko nastąpiły zmiany, czasem bardzo radykalne w naszym sposobie bycia czy postrzeganiu pewnych kwestii. To wzbudziło we mnie wiele myśli na temat tego, że ten świat nie wygląda tak, jak sobie to wyobrażałem w dzieciństwie. To było dla mnie odkrywcze.


Źr. YouTube/Francis Tuan - Samiec omega

Muzycznie "Samiec omega" to pełen wachlarz brzmień. Choć kolektyw przyzwyczaił nas do swojego indiepopowego sznytu, ubarwionego bliskowschodnim orientalizmem, ich najnowszy album to pod względem muzycznym absolutne rozwinięcie skrzydeł. Materiał, który powstał to intensywna podróż przez wiele różnorodnych gatunków - od brudnych, wręcz punkowych gitar, przez taneczny ejtisowy pop, współczesne indie, aż po wietnamskie etniczne elementy. - Sięgam do swoich korzeni - mówi Francis. - Gram nie tylko na gitarze, ale także wykorzystuję wietnamskie instrumenty đàn nguyệt i đàn tỳ bà.

Źr. YouTube/Francis Tuan - Lody naturalne

Za brzmienie "Samca omega", odpowiadają: Francis Tuan (wokal, gitara, wietnamskie instrumenty), Ajda Wyglądacz (bas, chórki), Gabrysia Cybuch (syntezatory, flet, chórki), Paweł Drygas (perkusja, chórki). 

Posłuchaj
22:46 Czwórka/Muzyczny Lunch - Francis Tuan 16.05.2023.mp3 Francis Tuan o płycie "Samiec omega" (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Francis Tuan (twórca grupy, wokal, gitara, wietnamskie instrumenty)

Data emisji: 16.05.2023

Godzina emisji: 13.31

aw/mat.pras.


Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pola Rise z krążkiem "Hikikomori". "Przekroczyłam własne granice"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 09:58
Pola Rise odwiedziła Czwórkę z nową płytą "Hikikomori", a także autorską książką o tym samym tytule. - Pisałam te utwory nie po to, by je publikować, to była swoista autoterapia. Stworzenie tego projektu kosztowało mnie dużo odwagi i determinacji - mówiła wokalistka w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń