Praca to nie tylko etat - jak pracować z pasją?

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 14:40
Praca często kojarzy nam się z etatem, godzinami od 8 do 16.00, obowiązkiem, korporacją, smyczą i rutyną. Jak mówią eksperci, człowiek w pracy spędza średnio 90 tys. godzin, czyli średnio około 10 lat życia. Sprawdzamy, czy ten czas możemy spędzać przyjemnie i czerpać radość z naszej pracy zawodowej. Opowiadamy o ciekawych zawodach.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rido

shutterstock praca balans dokumenty kobieta spokój 1200.jpg
Agnieszka Czaplińska - praca marzeń, to ta w której możemy się rozwijać

Mój nos moja praca

Jacek Laszczyński mieszka w Paryżu i pracuje w grupie Rocher, znanej z marki Yves Rocher. - Odkąd byłem dzieckiem perfumy były dla mnie ważne i zwracałem uwagę na zapachy wokół siebie. Z czasem zagłębiłem się bardziej w tą dziedzinę, odkryłem świat perfum i dowiedziałem się o istnieniu zawodu perfumera - opowiada. - To utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to mój wymarzony zawód i zawiodło do prestiżowej szkoły pod Wersalem, w której co roku przyjmowanych jest zaledwie 20 studentów.


Posłuchaj
08:04 Czwórka /Sobotologia - zawód perfumer 01.05.2021.mp3 Z Jackiem Laszczyńskim rozmawiamy o zawodzie perfumera (Sobotologia/Czwórka)

 

Jak opowiada w Czwórce Jacek, studia nie były łatwe, ale bardzo przyjemne. W szkole poznawał m.in. tajniki nauki zapachów, nauki mieszania akordów, składu perfum, zdobywał wiedzę o surowcach naturalnych i syntetycznych, oraz o markach i historii perfum. - Praca wiąże się z kreatywnością, ze zrozumieniem marki i zaprojektowanie dla niej odpowiedniego zapachu. Jest to coś fascynującego i sprawia bardzo dużo frajdy. Fachowo po polsku ten zawód można nazwać Project Manager Odpowiedzialny za Proces Kreacji Perfum - wyjaśnia Jacek Laszczyński.

Jego zadaniem jest nadzorowanie procesu jakim jest tworzenie perfum od zamówienia zapachu do jego dystrybucji. W audycji zdradza na czym polegają tajniki zapachu i tego zawodu.


Jak artyści

Sprawdzamy również jak wygląda praca w środowisku artystycznym. O tym opowiada Magdalena Grabowska - Wacławek znana wszystkim jako Bovska. Autorka tekstów, kompozytorka, performerka a także ilustratorka i grafik - słowem człowiek orkiestra.

Posłuchaj
05:12 Czwórka/Sobotologia - rozmowa z Bovską 01.05.2021.mp3 O karierze artystycznej rozmawiamy z Bovską (Sobotologia/Czwórka)

 

- Rzeczywiście sporo tego. Tak się zdarzyło, że od początku rozwijałam swoje pasje i tą muzyczną i tą plastyczną - opowiada w Czwórce. - Przez całe życie wszyscy kazali mi wybierać, a ja jakoś nie mogłam wybrać i tak ciągnęłam te pasje aż do studiów na Akademii Muzycznej i Akademii Sztuk Pięknych. Udało mi się skończyć oba te kierunki, co sprawiło, że stałam się zawodowym muzykiem i zawodowym grafikiem. Studia jednak nie są najważniejsze, bo oba te zawody można wykonywać nie posiadając dyplomu uczelni. To jest cudowne łączyć ze sobą dwa zawody, bo gdy zmęczysz się tym jednym, to możesz zmienić aktywność i przestawić się na inny tryb. Ale w obu tych dziedzinach trzeba znaleźć to, co najbardziej cię kręci i mi się udało.

Źr. YouTube/BOVSKA - Stany (official videoclip)


Poszukiwacze meteorytów

Meteoryty. To dzięki nim wiemy, że układ słoneczny ma 4,5 mld lat - powiedział nam o tym ich wiek. W audycji przyglądamy się nietypowemu zajęciu, które może być również zawodem i źródłem dochodu. Chodzi o poszukiwaczy meteorytów. Większość robi to na własną rękę, kolekcjonuje albo sprzedaje, inni robią to na zlecenie różnych instytucji. O tym jak szukać meteorytów opowiadają Tadeusz Przylipski prezes polskiego towarzystwa meteorytowego i Szymon Kozłowski pracownik obserwatorium astronomicznego UW. 

Posłuchaj
06:03 Czwórka/Sobotologia - poszukiwacze meteorytów 01.05. 2021.mp3 O tym jak szukać meteorytów opowiadają Tadeusz Przylipski i Szymon Kozłowski (Sobotologia/Czwórka)

 

praca zdalna 1200.jpg
Szczęście w pracy i dzięki pracy. Poczuj sens tego co robisz

Badanie planet 

Geologia planetarna brzmi kosmicznie, bo jak można być geologiem pozaziemskim? Nie ma przecież zbyt wielu ekspedycji kosmicznych, jak zatem bada się skały innych planet? Między innymi szuka się miejsc, które podobne są do tych znajdujących się na innych planetach, dochodzą do tego jeszcze dane z satelity, łazików i innych sprzętów i powoli zaczynamy mieć obraz badanej planety. Dr Anna Łosiak zajmuje się też kraterami, które są śladami tego, co wpadło nam z kosmosu na ziemię. W audycji opowiada o pracy geologa planetarnego.

Posłuchaj
06:23 Czwórka/Sobotologia - geologia planetarna 01.05.2021.mp3 Dr Anna Łosiak opowiada o geologii planetarnej (Sobotologia/Czwórka)

 

Pod wodą

Z kosmosu schodzimy na ziemię, a w zasadzie wchodzimy pod powierzchnię wody. Kolejny gość Olek Piszcz to akwarysta, który na co dzień pracuje w Akwarium Gdyńskim i opowiada o swojej pracy. - Praca akwarysty jest z reguły rutynowa, jednak zdarzają się w niej radosne momenty - mówi. - Najbardziej się cieszę, gdy uda nam się rozmnożyć jakieś zwierzęta, bo to znaczy, że stworzyliśmy im bardzo dobre warunki i chcą się rozmnażać. Proces odchowywania młodych, to bardzo satysfakcjonujące wydarzenie - mówi.

Posłuchaj
04:27 Czwórka/Sobotologia - akwrysta morski 01.05.2021.mp3 O pracy akwarysty morskiego opowiada Olek Piszcz (Sobotologia/Czwórka)

 

Kompozytor muzyki filmowej 

Wracając do tematów artystycznych, czasami oglądając film wczuwamy się tak bardzo w fabułę, że zaczynamy przeżywać emocje wraz z bohaterami. W tym przeżywaniu bardzo często pomaga nam odpowiednia muzyka. Paweł Górniak jest kompozytorem muzyki filmowej, oraz komponuje muzykę do gier wideo. W Czwórce opowiada jak wygląda praca kompozytora.

Posłuchaj
05:07 Czwórka/Sobotologia - _kompozytor muzyki filmowej 01.05. 2021.mp3 Kompozytor muzyki filmowej Paweł Górniak opowiada o swoim zawodzie (Sobotologia/Czwórka)

- Mam swoją pracownię, do której często zapraszam muzyków, wokalistów oraz instrumentalistów. Tworzymy razem, ja to rejestruję i piszę nuty - mówi. - Często też improwizujemy i potem z tego rodzą się większe dzieła muzyczne. W czasie procesu twórczego cały czas jestem w kontakcie z reżyserem projektu. 


***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Oliwia Krettek

Goście: Jacek Laszczyński (perfumer), Bovska (artystka), Dr Anna Łosiak (geolog pozaziemski), Olek Piszcz (akwarysta)

Materiał: Weronika PuszkarGosia Jakubowska

Data emisji: 01.05.2021

Godzina emisji: 09-10.00 

aw

Czytaj także

Wisława Kostka-Grabarczyk: cichy lider wspiera rozwijanie pozytywnych nawyków

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 13:00
- Optymalizacja pracy nie oznacza tego, by być coraz bardziej zmęczonym - mówiła Wisława Kostka-Grabarczyk, psycholog i coach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki zawód liczy się w pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2020 09:04
Pandemia wywróciła nasze życie do góry nogami, ale pokazała też jakie zawody mogą przetrwać kryzys związany z lockdownem. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:17
Zerwane łańcuszki, przetarte pierścionki, zablokowane zapięcia w bransoletkach. Jeśli nasza biżuteria wymaga naprawy - pomoże nam w tym jubiler. Tylko czy warto naprawiać każdy zniszczony element? 
rozwiń zwiń