Galatea czy Golem - kim jestem po 6 sekundach?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 15:39
Zwykle w ciągu pierwszych 4-6 sekund spotkania wyrabiamy sobie zdanie na czyjś temat. Wbrew pozorom liczy się tu nie tylko wygląd zewnętrzny, ale też takie czynniki jak: gesty, kontekst, otoczenie, pogoda, a nawet to jaki przedmiot trzymamy.
Audio
  • Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholog społeczny opowiada o sile "pierwszego wrażenia" (Nawiedzeni/Czwórka)
Od pierwszego wrażenia może zależeć wiele
Od pierwszego wrażenia może zależeć wieleFoto: Glow Image/East News

- Psychologowie odnotowali w swoich badaniach coś takiego, jak pierwsze wrażenie - mówi Dorota Wiśniewska-Juszczak, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. - Przede wszystkim wiąże się to z tym, że nasze myślenie, podejmowane przez nas decyzje przebiegają nie tylko w sposób racjonalny, ale czasem są nieświadome, automatyczne, a nawet tendencyjne.

Pierwsze wrażenie może nieść ze sobą poważne skutki. Psychologia to zjawisko nazywa efektem aureoli, który może być pozytywny (wtedy mówimy o efekcie Galatei) lub negatywny (efekt Golema). Dorota Wiśniewska-Juszczak wyjaśnia, jak dokładnie działa ten zabieg i zdradza czemu tak trudno jest zmienić opinię o sobie, pozbyć się już "przyklejonej" etykietki.


***

Prowadzący: Patryk Kuniszewicz

Przygotowała: Kaja Zemła

Data emisji: 08.03.2016

Godzina emisji: 11.20

Materiał wyemitowano w audycji Nawiedzeni.

pj/kd

Czytaj także

Slowlife - sztuka prostego życia w rytmie slow

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:57
Początek nowego roku to czas postanowień. A może by tak w tym razem postanowić sobie, że przestaniemy się spieszyć, gonić za dobrem materialnym, a po prostu zaczniemy być… szczęśliwi?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Efekt Johnny’ego Deppa". Wszyscy wolimy kobiety

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 15:00
Znany m. in. z "Piratów z Karaibów" aktor zainspirował psychologów społecznych do badań nad atrakcyjnością kobiet i mężczyzn.
rozwiń zwiń