"Dialog II" L.U.C. & Rebel Babel Ensemble - płyta o bolączkach świata

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 13:14
Dzisiaj premiera albumu "Dialog II" L.U.C. & Rebel Babel Ensemble. - Żyjemy w bardzo skomplikowanym świecie, gdzie nie ma prostych odpowiedzi i ta płyta jest o tym - mówi w Czwórce L.U.C.
L.U.C.
L.U.C.Foto: mat. pras.

"Hip-hop, którego jeszcze nie było" - tak zapowiadana jest płyta "Dialog II" L.U.C. & Rebel Babel Ensemble. Założony przez L.U.C-a kolektyw, w ciągu pięciu lat połączył ponad 11 tysięcy muzyków z dziesiątek orkiestr z kilkunastu krajów koncertując na wielu europejskich i amerykańskich festiwalach.  


Kolektyw z samotności

Jak mówi Łukasz L.U.C. Rostkowski, pomysł na Rebel Babel wziął się z samotności tworzenia. - To duża historia. Po paru latach grania, zauważyłem, że schodziłem ze sceny smutny. Wtedy dotarło do mnie, że jestem smutny, bo na scenie jestem sam - mówi muzyk. - Dotarło też do mnie, że dla mnie esencją jest bycie na scenie z ludźmi. Zrozumiałem, że kocham łączyć ludzi i od tamtego czasu moja droga skręciła w stronę Rebel Babel, który dopiero kilka lat później stworzyłem z kolektywem.

Po sześciu latach od "Dialogu I", powstał nowy album "Dialog II". Jest to wielogatunkowy projekt dla pokoju, dialogu oraz dywersyfikacji kultur. Pojawiają się w nim artyści nie tylko z Europy, ale i również z innych kontynentów - meksykański raper Danger AK czy ikona latynoskiego rapu Arianna Puello. Całość osadzona jest w cyrkowych klimatach i samplach dwudziestolecia międzywojennego połączonych z orkiestrami, elektroniką, folkiem i jazzem. 


Źr. Youtube/ L.U.C. Films/ L.U.C Peja, Abradab, Danger AK, Chór Vyrij & Rebel Babel Ensemble - Historia i Teraźniejszość

- Zaczęliśmy pracować nad płytą proekologiczną. Ale wojna na Ukrainie i pandemia tak wykręciła rzeczywistość, że płyta stała się  składanką  tych wszystkich zjawisk, plus komentarzem do sytuacji politycznej - stała się trochę chaosem - mówi gość audycji. - Lubię mieć koncept w płycie, więc odrzuciłem pewne treści i zostawiłem to co stanowi zawartość tej płyty, bolączki tego świata. Całości dopełniają sample z lat 20. i 30. Może dla niektórych dziwne, ale jesteśmy trochę od tego, żeby hip-hop wyginać, poszerzać i poszukiwać.


L.U.C Rebel&Babel "Dialog II" L.U.C Rebel&Babel "Dialog II"

Międzypokoleniowo i ponadgatunkowo

W albumie "Dialog II" pojawiła się mocna reprezentacja hip-hopu - Adi Nowak, Peja, Abradab, Bisz, Nullo, Don Guralesko, Hans (52 Dębiec) Afrojax z Afrokolektywu, a także kaszubscy raperzy Dawid Zły & Dot. Towarzyszą im m.in. Igo z Bass Astral, Patrycja i Grzegorz Markowscy, Renata Przemyk oraz Sarsa. Na płycie pojawiają się, także wątki jazzowe w wykonaniu Wojciecha Staroniewicza, Irka Wojtczaka i Przemka Dyakowskiego. Całość stanowi wyjątkowe ponadnarodowe, ponadpokoleniowe i ponadgatunkowe spotkanie w ramach nieograniczonej orkiestry języków. 


Posłuchaj
59:29 Czwórka/Numer Raz na fali L.U.C. & Rebel Babel Ensemble 08.11.2022.mp3 L.U.C o płycie Dialog II” L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, twórczości i otaczającej rzeczywistości (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Inspirująca Paktofonika

Przy okazji L.U.C wspominał o swoich początkach i fascynacjach muzycznych Paktofoniką i Magikiem. - Trzymamy się z Rachimem, co wynika z tego, że mieszkałem przez wiele lat mieszkałem w Zielonej Górze - to też trochę Śląsk. Zawsze było mi blisko do tych melorecytowanych rapów. Oczywiście hip-hop mną zawładnął w młodości, ale było tam też Radiohead, dużo muzyki śpiewanej, rockowej, jazzu i ta akurat melorecytacja, którą rozpoczęli chłopaki na Śląsku była mi bardzo bliska - wspomina. - Rapowanie stało się jak jazda i tricki na deskorolce. Mam za sobą wiele muzycznych doświadczeń m.in. hip-hop w filharmonii, projekty bardziej i mniej udane. Przez lata wypracowałem swój styl, który został doceniony.

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: L.U.C (Łukasz L.U.C. Rostkowski polski raper, kompozytor i producent muzyczny

Data emisji: 09.11.2022

Godzina emisji: 22.15

aw/mat.pras.

Czytaj także

Aloha Opus Magnum. "Muzyka nie jest na sprzedaż"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 17:00
Aloha Opus Magnum to niezależne i zrealizowane z rozmachem dzieło, którego producentami wykonawczymi są Proceente i Łysonżi Dżonson. - Uczymy słuchaczy, jak eksplorować mózg autora. Nie robimy muzyki według planu, nie tworzymy jej na sprzedaż - mówią raperzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kafar: Jestem biesiadnikiem, celebruję życie i kocham ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 14:20
Pod koniec kwietnia Kafar wydał piątą już solową płytę "Na otwartym sercu". Tytuł mówi sam za siebie - Po raz kolejny postawiłem na bezwzględną szczerość, stąd tytuł krążka - mówi artysta w Czwórce. 
rozwiń zwiń