Amatowsky i producencka, filmem inspirowana "Pełnia"

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 12:39
- Chciałem, żeby ta płyta producencka była trampoliną do dalszej kariery muzycznej - mówi Amatowsky. - Dziś jej odbiór jest znakomity, ludziom się podoba. Wiedzę to też po statystykach w serwisach - dodaje. 
Atomowsky i Numer Raz w studiu Czwórki
Atomowsky i Numer Raz w studiu CzwórkiFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

Jak każdej dobrej płyty, albumu "Pełnia" trzeba posłuchać więcej niż raz, by docenić jej smaczki. - Z moją twórczością jest tak, że nie zastanawiam się, nie kalkuluję, do kogo ona trafi - mówi Amatowsky. - Znam swoje miejsce w szeregu, mimo że z muzyką jestem już długo związany. Wiedziałem, że "Pełnia" nie trafi szeroko, choć dziś, jak dla mnie, jest dobrze. 

Poprzedni album Amatowsky'ego "Backpack melodies" był płytą instrumentalną, nawiązującą do polskich bajek. - Gdy wybuchła pandemia zdecydowałem, że chciałbym zrobić płytę producencką, opartą na jakimś fajnym filmie. Oczywiście nie chciałem, żeby każdy o nim nawijał, bo mogłoby być to nudne - dodaje.

Wybór padł na "Pełnię" Andrzeja Kondratiuka. - Pomyślałem, że wokół historii z filmu można każdemu dać jakiś instrumental, gdzie zarapuje coś, co będzie uniwersalną prawdą, która pokryje się z filmem - wyjaśnia gość Numera Raza. - Film jest tu pewną kanwą. 

Kilka lat temu Amatowsky'ego mogliśmy poznać jako rapera. W Czwórce zdradza, że miał grupę ludzi z osiedla, z którą tworzył, grał koncerty. - Zagraliśmy ich naprawdę dużo - wspomina. - Robiliśmy to wszystko bardzo nieprofesjonalnie. Brakowało nam profesjonalnego sznytu. Z czasem zacząłem działać muzycznie, producencko. Na początku trochę po omacku. To zaczęło się sprawdzać - dodaje. 

W 2022 roku przyszedł czas na płytę producencką. Amatowsky zdradza, że widzi swój rozwój, potrafi go przeanalizować, ale nie traktuje tego jako wielkiego sukcesu, ale trampolinę do tego, by iść dalej. 


Posłuchaj
50:44 czwórka numer raz 31.01.2023.mp3 Amatowsky opowiada o swojej muzyce (Numer Raz na fali/Czwórka)

 

Okazuje się, że Amatowsky nie spotkał się z żadnym z wokalistów, których słyszymy na albumie. Wszystko zostało zrealizowane internetowo. - Nie znałem ludzi, którzy występują na moim albumie, poza W.E.N.Ą, z którym mam kontakt - mówi. - Wokale napływały do mnie z różnych miejsc przez internet. Tworząc, nie zastanawiałem się, jak to wszystko połączyć. Było później trochę pracy przy miksie - dodaje. 

"Pełnia" to płyta z klimatem, jest tam przeplatająca się fabuła. Producent przyznaje, że po latach pracy czuje, że ma w sobie taki zmysł, który pozwala mu wyczuć, który z raperów na którym beacie będzie brzmiał dobrze. Wykorzystał to. Do raperów wysyłał paczki, po 3-5 beatów, do wyboru. 

- Prace zacząłem w marcu 2020 roku. Zwrotki zbierałem około półtora roku. Moim zdaniem to szybko - oceania. - Czasem coś stawało w miejscu, wtedy Justyna, moja narzeczona, mówiła mi, żebym szedł dalej. Bardzo mi pomogła przy tym albumie - dodaje. 

Na "Pełni" słyszymy następujących artystów: Skorup, DJ HWR, Złoto, DJ Gram, Renegaci Funku, DJ Bulb, AprAxjA, Mada, Tonieffb, Ryfa Ri, Vera Icon, Spinache, W.E.N.A., Cywinsky, Aga Walczak, Proceente, Mały Esz, Błaszczu, DJ Bulb, Biak, WCK, Masta Ace, Marek Pędziwiatr, Renegaci Funku. 

Niewykluczone, że w przyszłości Amatowsky nagra album z raperami będącymi przedstawicielami młodszego pokolenia. Zauważa ich odwagę, a sam dziś szuka kolejnych inspiracji, zanurza się w świecie japońskiego jazzu. 

Amatowsky ft. WCK, Masta Ace, Marek Pędziwiatr - Mądrego miło posłuchać/AlohaEnt

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Amatowsky

Data emisji: 31.01.2023

Godzina emisji: 22.06

pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka Numer Raz MUZYKA
Czytaj także

Waldemar Kasta o polskim rapie. "Jesteśmy pionierami"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 15:52
Waldemar Kasta powraca po latach z nowymi nagraniami i zapowiada płytę. - Wielowątkowość polskiego hip-hopu sprawia, że nie każdy znajduje miejsce na tym rynku, a nie ma u nas kultury szanowania pionierów. Tymczasem to my przecieraliśmy muzyczne szlaki - mówił raper w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nullizmatyk: "Zabójca królowej" to płyta o muzyce i życiu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 10:00
Nullizmatyk na rynku muzycznym działa od lat. W grudniu wydał swoją najnowszą płytę "Zabójca królowej" - miała być oparta na samplach zespołu Queen, jednak album musiał zostać zmieniony. 
rozwiń zwiń