- Nie ma sportowca, który nigdy nie przegra. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepiej dla nas. Nie chodzi o akceptację, że wszystko jedno jaki będzie wynik, tylko uświadomienie sobie, że jeszcze coś jest do zrobienia - mówi Anna Marć. - W sporcie dążymy do doskonałości, której nigdy nie osiągniemy. Przegrana jest częścią procesu i warto z niej wyciągać lekcję - dodaje.
Posłuchaj audycji "Rozgrzewka" z Anną Marć
Jak podkreśla gościni Czwórki, sport ma w sobie wiele trudnych momentów. - Myślę, że jest ich więcej niż tych dobrych, nawet patrząc na kariery sportowców. Jeśli prześwietlimy ich życie, tam było kilka lub kilkanaście momentów zwycięstw, a to było na przykład 20 lat grania. Widzimy tylko wisienkę na torcie, a nie przegrane i wyrzeczenia - twierdzi Marć
Szczególnie podatni na ścisłe powiązanie własnej oceny z wynikami są młodzi sportowcy. - To mocno uderza w ich tożsamość i świadczy o całym życiu sportowym. Miałem zły trening, to znaczy, że jestem złym sportowcem albo się do tego nie nadaję i nic nie osiągnę. Cała karuzela sama się nakręca; od jednej nieodbitej piłki do tego, że jestem bardzo złym sportowcem - opowiada rozmówczyni Michała Piwowarka.
Źródeł takiej postawy można szukać w najbliższym otoczeniu. Często sięga to dzieciństwa i budowania narracji wokół sukcesu przez rodziców. - Dziecko wtedy kształtuje się tym, że jest dobre tylko wtedy, jeśli wygrywa. Tylko wtedy rodzice zwrócą na niego uwagę, zabiorą go na lody - tłumaczy psycholożka. - Jeżeli wygram, to zasłużę na miłość. To jeden z pierwszych kroków, żeby zbudować postawę opartą o wyniki - podkreśla.
Zobacz także:
- Bardzo ważną kwestią jest to, żeby nie patrzeć na wynik zero-jedynkowo. Nawet jeżeli spotkanie nie poszło po myśli to założę się, że nie wszystko poszło źle. Zawsze są dobre elementy. Jeśli to było ważne spotkanie, na przykład finał, to przegrana będzie boleć, nawet gdy to młodzieżówka. Ale jeżeli się zastanowimy, to doszliśmy do finału, czyli coś pokazaliśmy. Mam takie zadanie, żeby pomyśleć z czego mogę być dumny, za co mogę siebie szczególnie pochwalić - wyjaśnia Anna Marć.
***
Tytuł audycji: Rozgrzewka
Prowadzi: Michał Piwowarek
Gościni: Anna Marć (psycholożka sportu)
Data emisji: 15.06.2026
Godzina emisja: 6.30
kajz