Cruz o płycie "Złe piosenki": biblijne dylematy w osiedlowym kontekście

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 09:50
- Na albumie "Złe piosenki" nie ma treści aktualnych, są „historie odwieczne”. Opowieści o dobru i złu osadziłem w osiedlowym kontekście - opowiada raper Cruz. 
Raper Cruz a.k.a. Wix Collina.
Raper Cruz a.k.a. Wix Collina.Foto: Czwórka/Adam Świetlicki
  • Cruz jest raperem, Wix Collina - didżejem.  
  • To pseudonimy artysty z Wrocławia.
  • W tym roku Cruz wydał płytę "Złe piosenki".
  • - "Złe piosenki" są wydawnictwem konceptualnym opartym na storytellingu - opowiada w Czwórce.  
  • Artysta łączy brzmienia elektroniczne z hip-hopowymi, bo mają undergroundową energię. 

Biblijne przypowieści w osiedlowym kontekście

Pierwsze rapy robił w gimnazjum, jako 16-latek nagrał pierwszą EP-kę, która odbiła się echem w internecie. Potem zrobił sobie przerwę i zaczął grać w klubach jako Wix Collina. W 2023 roku wydał "Złe piosenki". Na albumie znalazły się utwory, które Cruz nagrał 10 lat temu. - To jest płyta konceptualna i storytellingowa, na której opowiadam archetypowe i wręcz biblijne  historie o dobru i złu umieszczając je w osiedlowym kontekście  - mówi gość Czwórki. - Nie ma tutaj treści aktualnych, są odwieczne.  

Nick Cave, Tom Waits i nocne przechadzki po Wrocławiu 

Na krążku nie brakuje też wątków filmowych, bo jak przyznaje Cruz, dziś najwięcej inspiracji znajduje w kinie. Pojawiają się na nim sample z filmów Krzysztofa Kieślowskiego i kawałek z włoskiego "Mondo Cane" z 1962 roku - Pisząc teksty do numerów myślałem obrazami. I słuchałem Nicka Cave’a i Toma Waitsa - wspomina raper. - To moi liryczni bohaterowie. 

- Nie mogę powiedzieć, że przeżyłem wszystkie historie, które znalazły się na płycie. Przeżyli je moi bohaterowie, ale nie ja - podkreśla rozmówca Numer Raza. - Ale lubię sobie pospacerować po mieście poza utartymi szlakami, zajrzeć do pustostanów, które stoją w sąsiedztwie torów kolejowych. Wtedy odpalam sobie Nicka Cave’a i kiedy mijam jakąś osobę i próbuję spojrzeć jej w oczy, to wtedy budzą się we mnie te historie. 

Undergroundowa energia hip-hopu i techno

W przerwie między rapowymi wydawnictwami Cruz jako Wix Collina grał w klubach muzykę elektroniczną. Na początku bardzo nie chciał, żeby te światy łączyły się i przenikały. Ale doszedł do wniosku, że hip-hop i techno mają wspólną płaszczyznę i że jest nią undergroundowa energia.

- Kiedy zaczynałem być didżejem, wstydziłem się tego przejścia między światami - opowiada. - Po dziesięciu latach dojrzałem i przestałem się nad tym zastanawiać. Powiem więcej, w łączeniu tych brzmień upatruję swojej misji.

Posłuchaj
59:19 2024_04_02 22_03_42_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Cruz opowiada o "Złych piosenkach". Jak powstał album? (Numer Raz na fali/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Gość: Cruz (raper, didżej Wix Collina)

Data emisji: 02.04.2024

Godzina emisji: 22.05

kul

Czytaj także

Zespół P500 - rap i nowoczesny oldskul z mocnym brzmieniem

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2024 18:25
P500 to warszawski zespół odcięty od szablonów łączący rap z czym się da. T.Win, Dzi3ciak i Prorok reprezentują świeże podejście do muzyki, nie tracąc przy tym hip-hopowej wyrazistości. W Czwórce jego członkowie opowiadają o początkach, inspiracjach i swoich kawałkach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Raper Młody: nie jestem już taki młody, ale coraz bardziej pracowity

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 10:25
- Całe życie robię bity, ale przez długi czas nie stawiałem sobie wymagań i nie małem żadnych oczekiwań. Nie brałem odpowiedzialności za muzykę - opowiada Młody. - Teraz robię pięć razy więcej i pięć razy lepiej. Wydałem album "S.E.N." i pracuję nad projektem "Modus operandi".   
rozwiń zwiń