Hałastra: robimy rap, muzykę miejską

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2023 12:13
Ich muzyka nie jest komercyjna i nie jest przyjemna dla ucha przeciętnego słuchacza. - Założyliśmy, że nie będziemy stać w jednym rzędzie z gwiazdami rapu, i choć na nowej płycie nie brakuje czołowych reprezentantów tej sceny, nie uważamy, żebyśmy stracili nasz charakter - przekonują Książę Mazowiecki i Kwiatek Haze.
Hałastra w składzie: Książę Mazowiecki i Kwiatek Haze
Hałastra w składzie: Książę Mazowiecki i Kwiatek HazeFoto: Adam Świetlicki/Czwórka

Hałastra to grupa, która robi hałas

Wśród zaproszonych artystów znaleźli się m.in. Kaz Bałagane, Otsochodzi, Wilku, Włodi, Sarius, Taco Hemingway czy Rosalie.. O brzmienie albumu zadbali: Miroff, HVLL, The Returners, Trzy, Pieruun, Gunda, HUT, Hubi, Nikola, Enes, Poly oraz SHDOW. - Po drugim singlu zapowiadającym "Kombinatorykę" trafiliśmy w sieci na relację pod hasłem "Hałastra w mainstreamie". Rozbawił nas ten "awans" - śmieją się goście Czwórki. - Mamy jednak świadomość, że poszerza się nam grono odbiorców, tylko że my dalej nie robimy rap-popu. 

Słuchowisko kryminalne

Na "Kombinatoryce" znalazło się łącznie 16 numerów, wybranych z ponad trzydziestu prewek, które brzmią jak kryminalne słuchowisko. - Lubimy długie i spójne albumy. Wydaje nam się, że ta płyta taka właśnie jest. Nic byśmy nie dodali, nic nie ujęli. Wyszło nam wszystko w sam raz - przyznają rozmówcy Numer Raza. - Jednym z tytułów płyty, które braliśmy pod uwagę, był "Soundtrack", dlatego wszystkie skojarzenia z filmem czy ze słuchowiskiem są jak najbardziej na miejscu i traktujemy je jako komplement. W tekstach Hałastry dużo jest odwołań do gwary warszawskiej. - Podobają nam się te słowa. Używamy ich w mowie potocznej - opowiadają. - Naszym zdaniem język polski jest piękny.    

Pokolenie Pei

"Kombinatoryka" to czwarte wydawnictwo Hałastry. W 2019 roku duet zaprezentował "Pierwszą sztukę". Rok później ukazał się mixtape "Sztuki arkana", a w 2021 roku raperzy wydali "Sztukę drugiego obiegu". Najnowsza płyta Księcia i Kwiatka to efekt współpracy z labelem 2020.


Hałastra Hałastra

Sprawdź też:

- Hałastra wzięła się z naszej sympatii do samego słowa i to na długo przed "Pierwszą sztuką", czyli mniej więcej dziesięć lat temu. Potem zrobiliśmy sobie przerwę, śmiało więc można nawet powiedzieć, że debiutancki album nagraliśmy, kiedy zeszliśmy się na nowo – wspominają artyści. - Jesteśmy pokoleniem Pei, Molesty i "Ławki…", ale na początku nie myśleliśmy, że sami będziemy nawijać. Kwiatka poznałem podczas nagrywania pierwszej swojej nawijki, tak nam się to wszystko zazębiło. Hałastra to jest duet, działamy razem na wspólne konto.   

Posłuchaj
56:31 2023_06_06 22_04_22_PR4_Numer_Raz_na_fali.mp3 Hałastra o albumie "Kombinatoryka" (Numer Raz na fali/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Numer Raz na fali

Prowadzi: Michał 'Numer Raz' Witak

Goście: Książę Mazowiecki i Kwiatek Haze (Hałastra)

Data emisji: 06.06.2023

Godzina emisji: 22.07

kul

Czytaj także

Igorilla i Peepz o płycie "Anomalie": szliśmy z flow

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2023 13:00
Jarecki, Miodu, Wyga, Mokebe, Prykson Fisk i Mati Szert oraz producenci Barto Katt, BodzierOn, Bred Bua, Adz/ddayzy - to artyści, którzy brali udział w tworzeniu "Anomalii". Za krążek odpowiada duet Igorilla i Peepz. - Szliśmy z flow wyrzucając z siebie różne kawałki o różnej tematyce i w różnych konwencjach. W ten sposób docieraliśmy się między sobą na drodze do wspólnego obszaru – wspominają muzycy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sosad: moje emocje znalazły upust w rapowaniu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2023 09:58
Sosad urodził się w 1999 roku. Inaczej niż popularni dziś coldboye, w swoich kawałkach dzieli się emocjami, pokazuje, co myśli o rzeczywistości. 
rozwiń zwiń