The Fruitcakes: kiedy nagrywamy, chowamy swoje ego

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 10:00
- Słońce towarzyszy nam od początku muzycznych zmagań, ale nie jest żadną metaforą naszej twórczości. Nową płytę nazwaliśmy "Into The Sun", bo ten tytuł mieści w sobie wszystkie nowe piosenki - mówią Tomasz Ziętek i Kuba Zwolan - członkowie zespołu The Fruitcakes.
Audio
The Fruitcakes: Tomek Ziętek i Kuba Zwolan
The Fruitcakes: Tomek Ziętek i Kuba ZwolanFoto: Martyna Ogonek/Czwórka

W naszym zespole od zawsze panuje demokracja, a to, co nagrywamy jest naszym wspólnym dziełem The Fruitcakes

Płyta niuansów i nieoczywistości

Nowy krążek to dowód na to, że zespół rozwija swoją twórczość w nieprzewidywalny sposób, serwując słuchaczowi materiał złożony, pełen niuansów i nieoczywistości. - Na tej płycie poszliśmy o krok dalej jeśli chodzi o formy utworów. Oczywiście jesteśmy wierni harmoniom wokalnym, ale nie są już one "Beateslowe" - mówi Tomasz Ziętek. 

Na albumie znajdziemy kompozycje przywodzące na myśl zarówno psychodelię z przełomu lat 60. i 70., jak i współczesny space rock, dream pop i lo-fi. Konstrukcję piosenek z "Into The Sun" charakteryzuje szkatułkowość, a całość brzmi naturalnie i ciepło, co w dużej mierze udało się osiągnąć dzięki nagrywaniu "na setkę".

Nasza muzyka to nie zapis nutowy, tylko płaszczyna wymiany poglądów i myśli The Fruitcakes


Twórczość "demokratyczna"

The Fruitcakes grają w składzie: Kuba Zwolan (wokal, gitara), Lukas Tymański (perkusja), Przemek Bartoś (gitara basowa) oraz Tomasz Ziętek (wokal, gitara). - Jeśli chodzi o polską scenę jesteśmy w dość wyjątkowej sytuacji. Mamy czterech wokalistów i czterech kompozytorów - opowiadają członkowie zespołu. - To wszystko, co usłyszycie na płycie, jest wypadkową naszych odbiegających od siebie gustów muzycznych i pomysłów na utwory - dodają.

Piosenki na bazie... soku pomidorowego

I o ile muzycy słuchają różnych wykonawców, o tyle upodobania kulinarne mają podobne, a łączy ich sok pomidorowy. - Zaczęło się od miejskiej legendy, że wokalista zawsze powinien mieć ten napój ze sobą. Bo dobrze działa na chrypkę i struny głosowe - opowiadają goście audycji. - "Into The Sun" jest naszą trzecią płytą, która powstała na bazie soku pomidorowego - śmieją się.

Abum "Into The Sun" ukazał się 13 marca. 

***

Tytuł audycji: Off Control

Prowadzi: Mateusz Tomaszuk

Goście: Tomek Ziętek i Kuba Zwolan (The Fruitcakes)

Data emisji: 19.04.2020

Godzina emisji: 22.05

kul/kd

Czytaj także

Tęskno: chcemy dawać słuchaczom muzykę "tu i teraz"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 13:00
- W muzyce uciekamy w nostalgię, która oznacza, że tęsknimy nie tyle za przeszłością, tylko za "tu i teraz" - opowiadają członkinie duetu Tęskno, które w tym roku zadebiutowały płytą "Mi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stach Bukowski robi "Pif-paf". Posłuchaj przed premierą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:00
Kochają piosenki Anny Jantar i Zbigniewa Wodeckiego, inspirują się klasyką, rapem i polskim bigbitem. W Czwórce Stach Bukowski zaprezentował swój najnowszy singiel "Pif-paf". 
rozwiń zwiń