"Dom strawiło". Zostało nam tylko tańczyć

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 15:50
Naphta to alias Pawła Klimczaka, bardzo aktywnej postaci na scenie klubowej. Producenta, DJ-a, współtwórcy duetu Gaijin Blues oraz autora EP-ki "Dom strawiło", o której opowiedział Uli Kaczyńskiej.
Paweł Klimczak aka Naphta
Paweł Klimczak aka NaphtaFoto: arch. artysty

Posłuchaj
49:15 2021_06_12 20_04_56_PR4_Prywatka.mp3 Naphta w tanecznym stuporze (Prywatka/Czwórka)

 

- "Dom strawiło" to próba odnalezienia uniwersalnych emocji w muzyce ludowej Polski i Europy Wschodniej i wyrażenia smutku i bezsilności w obliczu zbliżającej się katastrofy klimatycznej - mówi artysta. - Wszystkie te przemyślenia i inspiracje prezentuję w kontekście współczesnej muzyki tanecznej.

Sprawdź także:

Posłuchaj
Szaio 1200.jpg
Szaio w "Obrazie". Nadchodzi Zosia Mackenzie

Szukając odpowiednich emocji w barwach instrumentów i śpiewów ludowych, Naphta nagrał najbardziej surową brzmieniowo EP-kę w dotychczasowym katalogu wytwórni Tańce. W "Czorta pląsach" współcześnie taneczna rytmika kotłuje się ze strzępami wokaliz i pełnymi dramaturgii skrzypcami. "Dom strawiło" skoczny charakter buduje z feerii drobnych perkusyjnych dźwięków. Próżno jednak szukać w nim beztroski, o czym przypomina uporczywie sampel wokalny, od którego pochodzi tytuł utworu oraz okaryna przetworzona w ulotną, choć niepokojącą chmurę dźwięku. "Rejwach na kurhanach" wrzuca pętlę damskiego chóru w breakbeatowy wir, a "Pokrzyk" przyspiesza do 140 bpm. Tak mogłaby brzmieć muzyka klubowa Polonii z Newark. 

Naphta - Pokrzyk [HOP003] / Hate Lab

Dom strawiło. Zostało nam tańczyć w stuporze do melancholijnej nuty.

***

Tytuł audycji: Prywatka

Gość: Paweł Klimczak aka Naphta

Data emisji: 12.06.2021

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Rysy i Filip Załuska. Współpraca, którą docenia świat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 12:00
Najpierw był klip do utworu "The Fib", teraz Filip Załuska wyreżyserował teledysk do najnowszego singla duetu Rysy "Kilo" i został doceniony na Falcon International Film Festival London.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Echo wielkiej płyty". DJ Bert o polskim brzmieniu el-muzyki lat 80.

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:30
Na albumie "Echo wielkiej płyty" odnajdziemy wiele zapomnianych lub wcześniej niewydanych nagrań polskiej sceny elektronicznej lat 80. - Przeszukując archiwa radiowe, wpadłem na pomysł, żeby zaprosić Maćka Zambona, który jest szefem wytwórni The Very Polish Cut-Out do stworzenia wspólnej kompilacji muzyki elektronicznej - mówi dziennikarz muzyczny Norbert "Bert" Borzym. - W swoich poszukiwaniach znalazłem wykonawców, o których mało kto wie, części z nich sam również nie znałem.
rozwiń zwiń