Archiwalia z przyszłości. O muzyce projektu Skarby

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 09:30
Mieszanie fascynacji polską muzyką rozrywkową, jazzową i big-beatową, połączoną z samplami zarówno z kronik filmowych, jak i fragmentów legendarnych rodzimych filmów, to znak rozpoznawczy twórczości Tomasza Stempniewicza, twórcy projektu Skarby.
Skarby
SkarbyFoto: mat. pras.

Zobacz
baasch fot Bart Pogoda 1200.jpg
Bardzo długa "Noc". Przybysz i Skarby remiksują Baascha

- Muzyką zajmuję się od dawna. Najpierw miałem przelot na muzykę połamaną i zajmowałem się drum'n'bassem. Na starość trochę się uspokoiłem, stworzyłem Skarby, gram downtempo, z żywymi instrumentami i retro samplami - śmieje się gość Czwórki.

Posłuchaj
48:42 2021_08_28 20_05_46_PR4_Prywatka.mp3 Skarby o skarbach polskiej piosenki. Rozmowa z Tomaszem Stempniewiczem (Prywatka/Czwórka) 

Jednym z pierwszych utworów z którymi chciałem się zmierzyć jako Skarby, była piosenka Zbigniewa Wodeckiego. Niestety była tak doskonała i tak fantastycznie "zamknięta", że nic nie udało mi się tu wymyślić Skarby 

Projekt powstał z miłości do stolicy i trochę "na zamówienie" Muzeum Powstania Warszawskiego. - W 2018 roku dostałem propozycję, żeby stworzyć ścieżkę dźwiękową miasta w oparciu o tradycję polskiej muzyki rozrywkowej, jazzowej i big-beatowej. Jednorazowy live act przerodził się w płytę "Wisła Skarbów", która - ku mojemu zaskoczeniu - spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem - wspomina muzyk. Wizytówką albumu stał się utwór "Co z Tobą, mała" z wysamplowanym głosem Ireny Santor z piosenki, która znalazła się na płycie artystki "Telegram miłości" z 1979 roku.

Skarby - Co z Tobą, mała / Welcome John

Na płycie "Raz Dwa" znalazł się też pierwszy cover w historii Skarbów. To "Nowa Aleksandra" Siekiery. Zmierzyłem się z legendą Skarby 

W tym roku artysta wydał swój drugi album "Raz Dwa". Tytułowa kompozycja powstała na bazie nagrania z archiwów Polskiego Radia. - Kilkanaście lat temu ściągnąłem sobie taką bibliotekę i to jest kopalnia moich inspiracji. Głosy ówczesnych spikerów miały cudowny tembr, którego dziś już się nie spotyka - wyjaśnia Tomasz Stempniewicz. - Kocham te archiwalia i nawet nie chcę myśleć, co będzie, kiedy mi się skończą. 

Skarby - Raz Dwa / Skarby - temat

***

Tytuł audycji: Prywatka

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Tomasz Stempniewicz (Skarby)

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 20.05

kul

Czytaj także

Taneczne improwizacje od An On Bast

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 06:30
Tym razem w Czwórce autorski set zaprezentowała An On Bast - producentka i kompozytorka z Wrocławia, która od 15 lat działa na międzynarodowej scenie muzyki elektronicznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sarapata: w elektronice ważne są dla nas wątki emocjonalne

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 13:00
- Pełne porozumienie muzyczne osiągnęliśmy z bratem mniej więcej na etapie liceum. Naszym "guilty pleasure" był Scooter, ale to Jon Hopkins przyczynił się do zdefiniowania brzmienia naszej muzyki - opowiada Michał Sarapata, połowa duetu Sarapata, mocnego debiutu na polskiej scenie elektronicznej.
rozwiń zwiń