Baasch: inaczej się śpiewa po polsku, inaczej buduje się frazy

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2020 16:00
Kilka dni temu ukazał się drugi singiel promujących nadchodzącą płytę Baascha "Noc". "Cienie", tak jak pierwszy opublikowany utwór z tej płyty, też są wyśpiewane po polsku. 
Baasch
BaaschFoto: mat. promocyjne

Sebastian_Fabijanski_fot.Filip Zwierzchowski_1200.jpg
Sebastian Fabijański: rapu słuchałem, ale nigdy nie tańczyłem

"Noc" będzie trzecią płytą w dorobku muzycznym Baascha. Nowością, którą słyszymy w opublikowanych singlach, jest tu język polski. - Tak, jest to nowością, ale nie to, że mam dbałość i duży nacisk kładę na teksty. Chyba pewnym było, że w związku z tym chwycę za ojczysty język - wyjaśnia Baasch w rozmowie z Damianem Sikorskim. - Pisanie i śpiewanie po polsku wymaga trochę odwagi, tekst od razu dociera do słuchacza, nie ma po drodze żadnych utrudnień. Dla mnie to bardzo przyjemne uczucie - dodaje. 

Artyści chyba powinni się uzewnętrznić w muzyce, sprawić by był szczera i dotarła do słuchacza. Szczerość jest oznaką jakiejś dojrzałości. Ja tak poczułem Baasch

Posłuchaj

09:40 czwórka muzyczny lunch 23.07.2020 baasch.mp3 Baasch opowiada o swoim singlu "Cienie" i nadchodzącej płycie (Muzyczny Lunch/Czwórka)

 - Mam wrażenie, że języka angielskiego w muzyce słucha się jak instrumentu, a wysłuchanie tekstu wymaga pewnego wysiłku, tłumaczenie - mówi artysta. - Pisanie po polsku jest bardziej intuicyjne, jest bliżej emocji. Inaczej się śpiewa po polsku, inaczej buduje się frazy, choćby dlatego, że mamy mało jednosylabowych wyrazów. 

Nie bez powodu album nosi tytuł "Noc". Ona przewija się też w "Cieniach" i "Brokacie". - Ja tę płytę napisałem całą w nocy, taki miałem rok. To bardzo wpłynęło na ten album. Uświadomiłem sobie to dopiero pod koniec tworzenia płyty - przyznaje artysta.  

W singlu "Cienie" możemy usłyszeć wokalizę. Jak zdradza Baasch, to jego wokaliza, jednak przetransponowana o oktawę w górę. Baasch podkreśla, że "Noc" to kolejna płyta stworzona w niemal tym samym składzie muzyków. Tym razem za miksy i mastering albumu odpowieda Agim. 

Czytaj także:

BaaschVEVO/Baasch - Cienie (Official Music Video)

***

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Baasch

Data emisji: 23.07.2020

Godzina emisji: 13.05

pj

Czytaj także

Pogłos 145. Mike Dean, Kanye West - hip-hopowe muzyczne uderzenie

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 22:01
"Pogłos" otworzyły kompozycje Mike’a Deana. - O tym artyście wspominałem już wiele razy przy okazji jego genialnych solówek gitarowych, i omawiając jego wkład w rozwój no brzmienia Travisa Scotta, czy Kanyego Westa, który nie raz posiłkował się geniuszem tego artysty - opowiadał Gargamel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Singlem "Nie chcę zmieniać nic" Leski zapowiada nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2020 13:50
Absolutnie magiczny, intymny i prawdziwy. Wyjątkowy zapis tego specyficznego czasu Leski prezentuje w piosence "Nie chcę zmieniać nic", która ma być zapowiedzią trzeciego albumu artysty "Pieśni bez napinki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Rookles: płyta "Draw The Lina" dostała od nas trzy życia

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2020 22:02
Zespół powstał w 2011 roku w podwarszawskim Otwocku. Ich pierwszy krążek "Open Space" kazał się w 2015 roku, a na początku lipca tego roku światło dzienne ujrzał kolejny album od The Rookles "Draw The Line".
rozwiń zwiń