Klangor z płytą "Arytmia". "Rock na wesoło, ale i bardzo poważnie"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2022 12:42
 - Wybraliśmy tytuł "Arytmia", bo staraliśmy się, by ta muzyka nie była prosta, zwłaszcza w warstwie rytmicznej. Słowo to ma jednak jeszcze kilka innych znaczeń - mówił w Czwórce Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor. 
Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy Klangor
Rafał Nowakowski, gitarzysta grupy KlangorFoto: Czwórka

Tytuł płyty nie jest przypadkowy i nawiązuje do warstwy rytmicznej utworów, które się na niej znalazły. - Połamanych, niełatwych rytmów chcieliśmy wykrzesać z perkusisty jak najwięcej i dążyliśmy do tego, by ta płyta nie była prosta - mówił gość Czwórki. Na okładce znalazło się serce. - Arytmia to także rodzaj choroby, pewnego upośledzenia. To z kolei odnosi się do naszego zdrowia, w którym nie wszystko zawsze dobrze się układa i nie wszystko "trzyma rytm" - mówił Rafał Nowakowski. 

Nazwa grupy, Klangor, powstała, zanim stworzono serial pod tym samym tytułem. - Wykupiliśmy domenę w sieci, by była ona łączona wyłącznie z naszym projektem, i by nie wiązano jej z filmem. Pierwotnie chcieliśmy, by nasz "klangor" odnosił się do określenia dźwięku, który wydają ptaki - mówił gość Czwórki.

Grupa założona została w 2019 roku, a na ich najnowszym krążku znalazło się osiem numerów utrzymanych w rockowo-metalowej stylistyce z drapieżnym męskim wokalem.

Posłuchaj
54:55 2022_07_22 22_04_33_PR4_Rock_Block.mp3 Rozmowa o nowej płycie grupy Klangor "Arytmia" (Rock Blok/Czwórka)

Klangor - poza swoimi kompozycjami - stworzył również m.in. cover hitu sprzed lat "Freestyler" - Chcieliśmy udowodnić, że można to zrobić, i że rock i metal mogą być zabawne. Główne riffy są tam grane na gitarach, choć oczywiście mamy tam smaczki w samplach - podkreślał gość Czwórki. - Nie wiemy jednak wciąż, czy mikrofon, o którym jest tekst, ostatecznie został odnaleziony - żartował Rafał Nowakowski. 

Czas pandemii był dla zespołu trudny i, jak wspominał w rozmowie z Czwórką gitarzysta, wówczas zaczął się przestój - tego dotyczy numer pt. "Covid". - Czas zamknięcia i lockdownu każdy z nas przeżywał na swój sposób - opowiadał Rafał Nowakowski. - Pierwsze single wypuściliśmy jeszcze przed covidem, a potem pandemia pokrzyżowała nam plany. Zrobiliśmy klipy, jednak miksowaliśmy je później - opowiadał. Dziś wszystko powróciło do normy, grupa aktywnie koncertuje, a ich numerów posłuchać można nie tylko na krążku i w serwisach streamingowych, ale także na żywo. 

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Rafał Nowakowski (gitarzysta grupy Klangor)

Data emisji: 22.07.2022

Godzina emisji: 22.20

kd

Czytaj także

Dance Like Dynamite z "Litanią Kłamstw". "To niezaplanowany concept album"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 22:01
Zespół Dance Like Dynamite powraca z trzecim krążkiem długogrającym. "Litania Kłamstw" to płyta w całości po polsku. - Najlepiej słuchać jej od początku do końca. Wówczas ma się pełen obraz naszej muzyki - mówił wokalista i lider grupy Krzysztof Sadowski.
rozwiń zwiń