"Oryginał". Jak Bruno Schulz stał się moną polaski?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:30
- W nazwie mona polaski jest coś sympatycznego, ale też delikatnie mrocznego. Te dwie energie ładnie się ze sobą splatają i napędzają nasze produkcje - mówią członkowie grupy. Właśnie ukazała się druga płyta formacji zatytułowana "Oryginał". 
mona polaski
mona polaskiFoto: Wojtek Bryndel

Jak przyznają Karol Stolarek i Michał Gibki, nowy krążek jest prawdziwy, naturalny, szczery i pierwotny. - To podróż, przygoda, opowieść, obrazy, szyfry, portale i hasła zapisane w refrenach - opowiadają. - To dziewięć utworów zamkniętych w piosenkową formę, której brzmienie balansuje pomiędzy syntezatorami, gitarami i wyczuwalną szczyptą elektroniki.

Wesela z VHS-ów

Wśród muzycznych inspiracji goście Czwórki wymieniają zimną falę, post punka, Marka Grechutę i polskie zespoły weselne lat 90. - Brzmi trochę jak żart, ale w momencie, kiedy nasz zespół powstawał, dużo oglądałem VHS-owych nagrań z wesel. Szukałem pierwotności w muzyce i przyglądałem się, jak na przestrzeni lat, zmieniała się polska muzyka rozrywkowa - opowiada Stolarek. - Na weselach nie grali wtedy didżeje, tylko profesjonalne zespoły - z perkusistami, basistami, saksofonistami i skrzypkami - dodaje Gibki.

Płyta robiona jak serial

Materiał na album "Oryginal" powstawał prawie trzy lata. Pierwsze szkice i demo powstawały w leśniczówce w dolinie Baryczy, a dalsze prace odbywały się we Wrocławiu, Miliczu i w Łodzi. - Tworzyliśmy ten album w nieustannym ruchu, podróży i podczas inspirujących spotkań, co tylko dodało mu charakteru. Poszukiwaliśmy środków muzycznych, które brzmiałyby adekwatnie do czasów, w których dzieje się akcja "Oryginału" - dodają rozmówcy Bartka Koziczyńskiego. - Ten okres był intrygujący jak serial, a niektóre sytuacje śmiało mogłyby posłużyć jako fabuła do kolejnych odcinków.

mona polaski - Przystanek Alaska [Official Video] | 33 Records

Zobacz też:

mona polaski: Karol Stolarek (wokalista i autor tekstów) i Michał Gibki (gitarzysta).

mona polaski: Karol Stolarek (wokalista i autor tekstów) i Michał Gibki (gitarzysta).

Transformacja Bruno Schulza

Wokalista i autor tekstów mony polaski fanom muzyki alternatywnej dobrze jest znany z zespołu Bruno Schulz. Grupa powstała w 2003 roku, nagrała pięć płyt, a w 2018 ogłosiła koniec działalności. - W pewnym momencie ten projekt wytracił swoje paliwo, ale uważam, że nagraliśmy bardzo dobre albumy. Z czasem jednak rozpłynęły się nam melodie i trzeba było poszukać nowych doznań i doświadczeń - wspomina Karol Stolarek. - Jeśli chodzi o transformację w monę polaski to ma ona wyjątkowy charakter, bo doszło tutaj do wielu ludzkich koniunkcji. Tak po prostu musiało być. 

Posłuchaj
12:34 CZWÓRKA Rock Blok - mona polaski 28.04.2023.mp3 Jaka jest nowa płyta zespołu mona polaski? (Rock Blok/Czwórka) 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Karol Stolarek (wokalista i autor tekstów), Michał Gibki (gitarzysta)

Data emisji: 28.04.2023

Godzina emisji: 22.15

kul/ans

Czytaj także

Był sobie numer. Jaką długość ma dźwięk samotności?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Bartek Koziczyński postanowił sprawdzić, jak powstał utwór "Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snail Mail - nowe pokolenie indie rocka

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2022 15:00
"Lush" - pierwsza płyta Lindsey Jordan, wydana pod pseudonimem Snail Mail - ukazała się w 2018 roku. Wtedy to o Amerykance zaczęto mówić, że jest główną postacią nowego pokolenia indie rocka. 
rozwiń zwiń