BAiKA: ładne melodie chodzą w zabłoconych buciorach

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2023 09:00
"Zdecydowana mniejszość" to nowy album duetu BAiKA. - Umieściliśmy się we własnym, BAiKO-wym zbiorze. Tworzymy swoją mikrospołeczność w mainstreamowym monolicie - opowiadają Kasia "Kafi" Figaj i Piotr Banach.  
BAiKA: Kafi i Piotr Banach,
BAiKA: Kafi i Piotr Banach,Foto: mat. prasowe/No Lekko

Duet tworzą: założyciel i lider zespołów takich jak Hey (w latach 1992-99) i Indios Bravos, Piotr Banach i Katarzyna "Kafi” Figaj" - wokalistka i perkusistka, która gra także na klawiszach. Poznali się na koncercie plenerowym w Złotoryi - on grał z Indios Bavos, a ona z zespołem StandBY. Jak dotąd duet wydał dwie płyty, o tej ostatniej - "Byty niezależne" z 2018 - krytycy mówili, że to płyta dla ludzi dojrzałych. - Nasze pierwsze próby były akustyczne, z pogranicza poezji śpiewanej, potem dorobiliśmy do tego trochę automatów, a elektronika, która oczywiście jest jedną z naszych referencji muzycznych, pojawiła się trochę z konieczności, bo występujemy tylko we dwoje - opowiada Piotr Banach.

Na nowym krążku pojawiają się jednak gitary i na "Zdecydowanej mniejszości" występują w zdecydowanej większości. - W pewnym momencie Piotrek zaczął coraz chętniej sięgać po swoje riffy, kupił dodatkowe efekty i poleciał w tym kierunku - wspomina Kasia Figaj. - A ponieważ w naszym duecie to Piotr jest odpowiedzialny za warstwę muzyczną i za aranżację, przeforsował gitary i zmodyfikował brzmienie BAiKI.     

Piosenki, które znalazły się na płycie, opowiadają głównie o przeżyciach, przemyśleniach i rozterkach jednostki. Album charakteryzują mocniejsze brzmienia. Ładne melodie chodzą w zabłoconych buciorach i jak kłótnia małżeńska - są nieprzewidywalne.

BAiKA - Mimiś feat. Jacko Brango | BAiKA

- To zapis pewnego etapu naszego związku - śmieje się Kafi, a Piotr Banach uspokaja, że to wcale nie jest tak, że ich relacja opiera się głównie na konflikcie. - My już nie musimy się kłócić, bo nauczyliśmy się o wszystkim rozmawiać. To, co kiedyś nas napinało, już nie istnieje.


Piotr Banach i Kasia Figaj jako BAiKA. Piotr Banach i Kasia Figaj jako BAiKA.

Sprawdź też:

Album "Zdecydowana mniejszość" został nagrany w studiu BAiKA, które mieści się w dawnym gabinecie weterynaryjnym. - Lubię tę "norkę", która w nocy jest przytulna, a w dzień oferuje przyjemne widoki na drzewo czereśniowe, na jabłonkę, na płot od sąsiadów, na to, co w tej chwili jest mi najbliższe - dodaje Piotr Banach.

Posłuchaj
10:57 CZWÓRKA Rock Blok - baika 19.05.2023.mp3 Duet BAiKA o płycie "Zdecydowana mniejszość" (Rock Blok/Czwórka) 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Goście: Katarzyna "Kafi" Figaj i Piotr Banach (duet BAiKA)

Data emisji: 19.05.2023

Godzina emisji: 22.16

kul

Czytaj także

Był sobie numer. Jaką długość ma dźwięk samotności?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Bartek Koziczyński postanowił sprawdzić, jak powstał utwór "Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oryginał". Jak Bruno Schulz stał się moną polaski?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:30
- W nazwie mona polaski jest coś sympatycznego, ale też delikatnie mrocznego. Te dwie energie ładnie się ze sobą splatają i napędzają nasze produkcje - mówią członkowie grupy. Właśnie ukazała się druga płyta formacji zatytułowana "Oryginał". 
rozwiń zwiń