The POKS i ich debiutancki krążek "Ja Człowiek"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2023 10:50
- "Ja Człowiek" to koncept album, który ma pokazać, że jako ludzkość nie uczymy się na błędach - mówi o debiutanckiej płycie zespołu The POKS Łukasz Dąbrowny, wokalista i gitarzysta grupy.  
Łukasz Dąbrowny z zespołu The Poks_
Łukasz Dąbrowny z zespołu The Poks_Foto: Czwórka/Norbert Borzym

The POKS to polski zespół muzyczny, założony w 2015 roku w Krakowie. Grupa tworzy rock alternatywny inspirowany brytyjską sceną indie, folk oraz islandzkim post-rockiem.


Fascynacja Papryczkami

- Zaczęło się od znaczka Red Hot Chili Peppers i wspólnych muzycznych inspiracji podczas studiów na krakowskiej AGH - wspomina rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Pomiędzy wykładami i ćwiczeniami zaczęliśmy dyskutować na tematy muzyczne, a potem grać. Okazało się, że nasz obecny perkusista Adam wspólnie z Dominikiem, gitarzystą, mieli swój licealny band i tak się zaczęło. 

Na koncie skład ma dwa mini wydawnictwa. Pierwsze stanowiło demówkę, która była przepustką do przeglądów kapel studenckich i grania na żywo. W 2019 roku zespół wydał swój drugi minialbum pt. "Na Atomy", który był podróżą inspirowaną filmami, wyobraźnią i miłością do muzycznych przestrzeni. W 2021 oraz 2022 roku zespół wystąpił na Dużej Scenie Festiwalu w Jarocinie.


Muzyka, która ewoluuje

Na przestrzeni lat brzmienie grupy uległo zmianie. - Kwestia zmiany brzmienia jest widoczna i słyszalna. Na pewno dużo dało to, że w trakcie tych lat zwiększyliśmy nasz asortyment instrumentalny - tłumaczy Łukasz Dąbrowny. - Ogarnęliśmy też system do nagrywania dźwięku w komputerze i dzięki temu wzrósł wachlarz naszych możliwości. Okres pandemii członkowie The POKS spędzili na tworzeniu materiału na swoją pierwszą długogrającą płytę. - Od początku, już na etapie planowania albumu długogrającego, widzieliśmy go wspólnie z chłopakami z zespołu jako koncept album - mówi gość Czwórki. - Motywem przewodnim jest przede wszystkim kwestia podejścia do człowieka jako do istoty zagubionej w swojej osi czasu, w której ta cywilizacja i ten gatunek istnieje. Człowiek pokazany jest jako ofiara braku wyciągania wniosków z doświadczeń, które przeżywaliśmy w historii.

The POKS tworzą: Łukasz Dąbrowny, Dominik Gałenza, Adam Balicz i Rafał Drozdowski.


Posłuchaj
18:55 Czwórka/Rock Blok - The Poks 28.05.2023.mp3 Łukasz Dąbrowny z zespołu The Poks o debiutanckim krążku grupy "Ja Człowiek" (Rock Blok/Czwórka)

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Łukasz Dąbrowny (wokalista i gitarzysta The POKS)

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 22.16

aw/gs

Czytaj także

Był sobie numer. Jaką długość ma dźwięk samotności?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 17:20
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Bartek Koziczyński postanowił sprawdzić, jak powstał utwór "Długość dźwięku samotności" zespołu Myslovitz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Oryginał". Jak Bruno Schulz stał się moną polaski?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:30
- W nazwie mona polaski jest coś sympatycznego, ale też delikatnie mrocznego. Te dwie energie ładnie się ze sobą splatają i napędzają nasze produkcje - mówią członkowie grupy. Właśnie ukazała się druga płyta formacji zatytułowana "Oryginał". 
rozwiń zwiń