Tom J: nie inspirują mnie muzycy, tylko filmy, Kerouac i Bukowski

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2023 10:40
Po licznych projektach muzycznych w których brałem udział, zdałem sobie sprawę, że ważnym elementem w moim życiu  jest pisanie prostych, melodycznych i bezkompromisowych piosenek - opowiada Tomasz Grządkowski, który jako Tom J zadebiutował solowo płytą "Hotel Kosmos".
Tom J zadebiutował solową płytą. Album Hotel Kosmos ukazał się w 2023 roku.
Tom J zadebiutował solową płytą. Album "Hotel Kosmos" ukazał się w 2023 roku.Foto: mat. prasowe
  • Tom J to solowy projekt Tomasza Grządkowskiego, znanego z zespołów FairyTaleShow, Squid czy Monsieur Premiere.
  • Artysta ma na swoim koncie solową EP-kę "Sad Songs from the Countryside" oraz debiutancki album "Hotel Kosmos".
  • Solowe utwory Tomasza Grządkowskiego krążą wokół współczesnej muzyki alternatywnej z organicznymi brzmieniami gitary, żywych instrumentów oraz analogowej elektroniki.

Jak "narodził się" TOM J?

- Projekt Tom J funkcjonował równolegle z płytą "Długie noce, krótkie dni" Monsieur Premiere, ale na wydanie solowej płyty zdecydowałem się rok po premierze tamtego krążka - opowiada gość Czwórki. - W Monsieur Premiere wypracowaliśmy fajny, vintage’owy kompromis, w solowych numerach chciałem wrócić do pisania piosenek takich, jak robiłem z FairyTaleShow. To jest mój "backgound" i zdecydowałem się go wydać pod własnym pseudonimem.

"Hotel Kosmos" - kto pracował nad płytą?

Do pracy nad albumem, Tom J zaprosił duo producenckie: Radka Baranowskiego (Serca, Monsieur Premiere, ARS Latrans Orchestra) oraz Kubę Łakomego (Squid). - Zamknęliśmy się w studiu i "Hotel Kosmos" stworzyliśmy właściwie we trójkę - mówi Tom J. - Na koncertach gram z Kubą Łakomym na perkusji, z Piotrem Grzegorowskim na gitarze i Piotrem Miklerem na basie. Część tego składu to muzycy Monsieur Premiere, razem tworzymy klasyczny rockowy kwintet.

Tom J — Ostatni | HEADROOM


Muzyka inspirowana serialami

Przed wydaniem solowej płyty artysta nagrał EP-kę "Sad Songs from the Countryside". Wydawnictwo ukazało się w 2018 roku. - To był bardzo osobisty materiał, smutne, akustyczne country inspirowane serialem "True Detective" - wspomina rozmówca Bartka Koziczyńskiego. - Takie brzmienie wydawało mi się najlepsze, żeby przekazać emocje, które towarzyszyły mi w tamtym momencie życia.

Posłuchaj
10:09 CZWÓRKA Rock Blok - tom j 11.08.2023.mp3 Tom J o debiutanckiej płycie "Hotel Kosmos" (Rock Blok/Czwórka)

"Hotel Kosmos" - opowieść o opuszczonych hotelach

W utworach, które trafiły na "Hotel Kosmos", można zauważyć inspiracje współczesną amerykańską muzyką gitarową spod znaku Maggie Rogers czy King Princess oraz polską współczesną muzyką alternatywną. - To nie jest concept-album, choć opowieść jest oparta na trzech motywach, które przewijają się w nowych numerach - opowiada Tom J. - Tytuł albumu "Hotel Kosmos" to zbiorcza nazwa opuszczonych hoteli, których nie brakuje na Dolnym Śląsku, Są owiane tajemnicą, magią i magnetycznym niepokojem, trochę jak z serialu "Rojst". Kiedy tworzę własne numery, nie inspiruję się innymi muzykami tylko postaciami ze świata literatury, takimi jak Jack Kerouac, Charles Bukowski i Kurt Vonnegut.

Tom J — Netflix | HEADROOM

Sprawdź też:

Co dalej z zespołem Monsieur Premiere?

Jeśli chodzi o zespół Monsieur Premiere Tom J uspokaja, że grupa nadal istnieje. - Ostatnio spotkaliśmy się z chłopakami i działamy dalej. Oczywiście to, co robimy, jest na razie owiane nutką tajemnicy, ale myślę, że już wkrótce podamy pierwsze szczegóły - zapowiada muzyk.

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Tomasz Grządkowski (Tom J)

Data emisji: 11.08.2023

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

Kambo - "Coś z niczego". Debiutancka płyta z covidowych perturbacji

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2022 10:48
Minialbum "Coś z niczego" zespołu Kambo to siedem wyjątkowych utworów powstałych przez ostatnie trzy trudne lata. Muzycy z Mamy Selity połączyli siły z Leo Voznyachukiem, co nadało ich brzmieniu ożywczą energię. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ignu z krążkiem "Unity III": lubimy, żeby było barokowo

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2023 15:30
- To prawdziwa space rockowa opera - mówili o wydanym niedawno albumie koncepcyjnym "Unity III" muzycy grupy Ignu, basista David Condis i perkusista Cyryl Skiba.
rozwiń zwiń