"Oberschlesien 4" - za nami wyjątkowa premiera płyty

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 12:00
Grająca industrial metal, śląska grupa Oberschlesien, uczciła święto górników premierą płyty. Album "Oberschlesien 4", ukazał się 4 grudnia w Barbórkę. - Dla nas to ważny i zacny dzień i chcemy go przypominać - mówi w Czwórce Marcel Różanka, lider i perkusista zespołu.
Oberschlesien podczas koncertu w 2020 roku
Oberschlesien podczas koncertu w 2020 rokuFoto: Wojciecha Hareza


Pochodząca ze Śląska grupa Oberschlesien gra industrial metal, umiejętnie łącząc metalowe brzmienia z gwarą śląską. - Naszym językiem duszy jest śląski, dlatego staramy się go używać zawsze i wszędzie - tłumaczy gość audycji. - Dlatego, na płycie, tak jak na dotychczasowych, usłyszeć można "ślůnsko godkę". Jeśli ktoś jej nie rozumie, to na płycie zawsze dajemy tłumaczenie na język polski.

Grupa nie tylko poprzez swoją twórczość popularyzuje gwarę śląską, ale również promuje jej używanie wśród dzieci w szkołach. - My są zwykłe chłopy ze Śląska, młodzi duchem i szybko łapiemy kontakt z młodzieżą. To nasz cieszy i to jest nasze spełnienie - opowiada Marcel Różanka. - Żyliśmy w czasach, kiedy nas prześladowano, gdy rozmawialiśmy między sobą jako dzieciaki po śląsku i był nacisk, żeby nie godoć, tylko mówić. Teraz można, a nawet powstała moda na gwarę śląską i z tego się bardzo cieszymy. Chcemy podkreślić naszą tożsamość i chcemy, żeby ona przetrwała.

W tekstach Oberschlesien pojawia się tematyka Śląska i odniesienia do niełatwej historii. Na swojej nowej płycie, grupa nawiązuje do Powstań Śląskich w utworze "Annaberg". - Ośmielamy się mówić, że to była tragedia rodzin śląskich. Bo często brat występował przeciwko bratu - mówi gość Czwórki. - Pod Annabergiem były najcięższe walki, a ten kawałek ma pokazać jak to naprawdę było. Chcieliśmy to uczcić i oddać temu prawdę.

Źr. Youtube/OBERSCHLESIEN - ANNABERG (nowy singiel 2021)

Jak zauważa gospodarz audycji, Bartek Koziczyński, na płycie można znaleźć także utwory radosne i "z przytupem" - Jest taki czas, troszkę smutny i niepewny, i w jakiś sposób stresujący. Dlatego chcieliśmy, żeby ta płyta pokazała, że mimo wszystko damy radę, że chcemy być radośni i chcemy się śmiać - opowiada lider Oberschlesien. - Nie chcieliśmy za bardzo dołować patosem i poważnymi tematami.


Źr. Youtube/Durch niy mom doś/Oberschlesien 


Jednym z takich utworów jest inspirowany twórczością zespołu Depeche Mode - "Durch niy mom doś", który, jak zaznacza Marcel Różanka jest zabawny i lekki. - Zrobiliśmy parę utworów typowo śmiesznych, do wygłupiania się - mówi. - Sam śpiewam ten kawałek. Ma on pokazać, żeby pomimo trudności, jakie się pojawiają, zawsze trzeba znaleźć siłę, żeby podnieść czoło, a także z pogodą ducha i optymizmem cieszyć się życiem i każdą chwilą. Dobrze iść do przodu, poznawać fajnych ludzi i cieszyć się nimi.


Posłuchaj
21:23 Rock block - Oberschlesien 18.12. 2021.mp3 Marcel Różanka lider Oberschlesien opowiada o nowej płycie grupy

 

***

Tytuł audycjiRock Blok

Prowadzi: Bartek Koziczyński

Gość: Marcel Różanka (lider i perkusista zespołu Oberschlesien)

Data emisji: 17.12.2021

Godzina emisji: 22.15

aw

Czytaj także

Pustynia Błędowska. Tu powstaje polski "desert rock"

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 08:20
Błędowska Desert Sessions Music jest otwartą formą tworzenia sztuki, choć zamkniętą na pustyni. - Jako wielki fan zespołówKyuss i Queens Of The Stone Age marzyłem o tym, by pojechać na pustynię i tam zagrać. Udało mi się je spełnić już trzy razy - mówi gitarzysta Adam Krzyżanowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wodorost debiutuje - gitarowe brzmienie z rockowym pazurem

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:00
Wodorost to trio z Warszawy, grające desert rocka z wpływami post-rocka. Grupa właśnie wydała swój debiutancki album. Jest instrumentalnie i stonerowo.
rozwiń zwiń