Chcesz startować w ultramaratonie? "Wyznaczaj sobie cele"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2016 17:25
Trener biegania Piotr Bętkowski planuje podróż do Australii, by w maju wziąć udział w Ultra Trial World Series, czyli, jak mówił "nieoficjalnych mistrzostwach świata w biegach długich". W Czwórce tłumaczył, jak przygotować się do takiego startu.
Audio
  • Piotr Bętkowski tłumaczy, jak przygotować się do startów w najważniejszych zawodach biegowych na świecie (Rozbiegani/Czwórka)
Przygotowanie się do ultramaratonu wymaga nie tylko intensywnego wysiłku fizycznego, ale także zmiany diety
Przygotowanie się do ultramaratonu wymaga nie tylko intensywnego wysiłku fizycznego, ale także zmiany dietyFoto: Glow Images/East News

Czytaj także
Maciej Dowbor 1200.jpg
Maciej Dowbor: trener to przyjaciel, niełatwo go zmienić

To bieg na 100 km, do którego każdy sportowiec przygotowuje się bardzo długo. - Droga do takich zawodów jest usłana "startami kontrolnymi" w innych wyścigach. Podczas przygotowań muszę biegać trochę więcej kilometrów, by potem te 100 nie stanowiło problemu. Starty planuję zacząć już w lutym, między innymi na 65 km, miesiąc później pobiegnę w ultramaratonie w Karkonoszach - mówił sportowiec i podkreślał, że docelowo chce przebiec dystans stu mil, czyli około 160 km. - Trzeba wyznaczać sobie cele, by mieć do czego dążyć. Sam robię tak od lat, a gdy cel uda się osiągnąć, jest ogromna satysfakcja.

W programie opowiedział, jakie trudności napotykają Polacy, którzy chcą wziąć udział w biegu na terenie Australii, mówił także, dlaczego najbardziej boi się… zmiany strefy klimatycznej. Sportowiec w rozmowie z Kariną Terzoni tłumaczył też, jak przygotowywać się do krótszych wyzwań biegowych, jak powinien wyglądać kalendarz biegacza i opowiadał, jak sam, trenując, drastycznie musiał zmienić swoje nawyki żywieniowe, by zacząć odnosić sukcesy.

P. Bętkowski/fot. Piotr Dymus P. Bętkowski/fot. Piotr Dymus

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Piotr Bętkowski (ultramaratończyk i trener biegania, organizator zawodów City Trail)

Data emisji: 2.01.2015

Godzina emisji: 11.00

kd/ag

Czytaj także

Siostry Pobłockie - najszybsze rodzeństwo w kraju

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 10:00
- Tata to nasz kat i zarazem klucz do sukcesu - śmieją się Kasia i Kamila Pobłockie. - Razem trenujemy, razem jeździmy na zawody. W towarzystwie najbliższych najłatwiej o walkę do samego końca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartosz Feifer udowadnia, że powrót do formy po wypadku jest możliwy!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 09:00
- Zwycięstwo to sposób myślenia - przekonuje Bartosz Feifer. Biegacz, który historię zmagań z kryzysem po poważnym wypadku oraz powrotu do formy opisał w książce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Bielawa i Kamil Klich. Ultrabiegacze na batonach i coli

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 16:00
Rafał Bielawa i Kamil Klich pokonali najdłuższy polski szlak turystyczny. - Na starcie czuliśmy, że wchodzimy w przygodę życia. Mało spaliśmy, mało jedliśmy. Długo nie spojrzymy na colę - mówią biegacze.
rozwiń zwiń