Joanna Budzis: biegaj, będziesz bardziej kreatywny

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 13:00
Szwedzki psychiatra Anders Hansen postanowił udowodnić, że sport rozrusza nie tylko nasze ciało, ale i mózg. - Jeżeli serce szybciej pompuje krew, to ona szybciej dostaje się do mózgu. Tworzą się nowe naczynia krwionośne, a dzięki nim mogą powstawać nowe komórki nerwowe - wyjaśnia Joanna Budzis, pływaczka i psycholog sportu.  
Audio
  • O najlepszych treningach na rozbudzenie mózgu (Rozbiegani/Czwórka)
Joanna Budzis i Karina Terzoni
Joanna Budzis i Karina Terzoni Foto: Czwórka/Magdalena Żelazowska

Czytaj także
radość owoce 1200.jpg
Nie musisz wydawać fortuny, aby wyglądać pięknie i zdrowo

Zdaniem autora książki "W zdrowym ciele zdrowy mózg" odpowiednie dawki aktywności zwalczają stres i znacznie poprawiają pamięć. - Organizm człowieka zalewany jest kortyzolem, czyli hormonem stresu. O ile jednak kiedyś stresory związane były z głodem i niebezpieczeństwem, o tyle dziś głównie mają podłoże psychologiczne. Dlatego nasi przodkowie, uciekając przed groźnymi zwierzętami albo szukając jedzenia, ruchem rozładowali napięcie. My dusimy wszystko w sobie, więc kortyzol się nie obniża - tłumaczy gość Czwórki. - 

I tak - według Andersa Hansena - już 20 minut porannego biegu pozytywnie wpływa na zdolność koncentracji i podnosi poziom dopaminy. Z kolei dobrze zaplanowany trening interwałowy uśmierza lęk i niepokój.


Czytaj także
stankiewicz katarzyna 1200.JPG
Kasia Stankiewicz jako Ironman? "Moje ciało ma dobrą pamięć"

Co jest lepsze dla naszego mózgu - joga czy bieganie? Jak najszybciej "podkręcić nasze zwoje" i dlaczego przed pracą warto trenować "tylko na pół gwizdka"? Zapraszamy do wysłuchani całej audycji.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Joanna Budzis (psycholog sportu, olimpijka i wicemistrzyni Europy w pływaniu)

Data emisji: 4.08.2018

Godzina emisji: 10.16

kul