Ćwiczenia rozciągające podczas nauki. "Rób to przy biurku"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 09:38
Nasze ciało nie jest przystosowane do życia w bezruchu, a tymczasem większość czasu podczas przygotowań do matury spędzamy nad książkami i przy komputerze w pozycji siedzącej. - W ten sposób przeciążamy nasze stawy i mięśnie. Wykonując podstawowe ćwiczenia, unikniemy bólu - radziła trenerka jogi Barbara Tworek. 
Audio
  • Barbara Tworek radzi, jakie ćwiczenia rozciągające wykonywać podczas nauki (Rozbiegani/Czwórka)
Ćwiczenia przy biurku
Ćwiczenia przy biurkuFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com

joga sport gimnastyka akrobatyka 1200.jpg
Ninja joga Basi Tworek na co dzień - zobacz jak to się robi [WIDEO] >>>

Jak tłumaczyła Barbara Tworek, która stworzyła m.in. Ninja jogę, najprostszym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć bólu związanego z długotrwałym siedzeniem, a które stosować możemy na co dzień, jest… wiercenie się. Dobrym rozwiązaniem będzie też zmiana pozycji. - Możemy uczyć się na stojąco, albo "zejść do parteru", czyli usiąść na podłodze - mówiła trenerka. - Wielogodzinna praca na laptopie sprawia, że siedzimy, pochyleni do przodu, a to przeciąża nasze krążki międzykręgowe. Ich funkcją jest to, by amortyzować ruch kręgosłupa, a siedzenie w bezruchu sprawia, że obciążamy je w specyficzny sposób - mówiła Barbara Tworek.

ZOBACZ TAKŻE Dr Spraweczka: ruszaj się dla zdrowia, nie dla medali >>>

Dlatego pracując w pozycji siedzącej warto od czasu do czasu także "przyjemnie wygiąć się do tyłu". - Po prostu się przeciągajmy - mówiła Barbara Tworek. - Spróbujmy położyć się na brzuchu na podłodze, i poćwiczyć mięśnie pleców, odrywając od podłoża nogi, ręce, klatkę piersiową i głowę.

ZOBACZ TAKŻE Pokonaj stres. Ćwicz, by zyskać opanowanie >>>

Podstawową zasadą, którą powinniśmy stosować podczas nauki na siedząco jest to, by nie wysuwać głowy do przodu. - Mięśnie głębokie szyi narażane są na przeciążenia, barki "lecą" nam do góry. Wówczas pojawiają się takie dolegliwości, jak napięciowe bóle głowy i szyi, żuchwy, czy mięśni - tłumaczyła. - Nasza głowa sporo waży, więc zmuszamy nasz organizm do dźwigania, co nie jest zdrowe.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Goście: Basia Tworek (instruktorka jogi)

Data emisji: 29.05.2020

Godzina emisji: 09.10

kd/kul