Ból pleców - ratunku szukaj w jodze, pływaniu i jeździe na łyżwach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 11:32
Ból pleców to dolegliwość, która w czasie pandemii dotyka nas wyjątkowo często. Są jednak ćwiczenia, które pomogą z nią walczyć.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrey_Popov/Shutterstock.com
praca stres zmęczenie skutek 1200.jpg
Jak brak snu wpływa na nasze zdrowie?


Przyczyn bólu możemy szukać w pandemii. Badania pokazują, że podczas lockdownów co czwarty Polak przytył od dwóch do pięciu kilogramów. Wydłużył się też czas, który spędzamy przed komputerami.


Posłuchaj
05:54 czwórka rozbiegani 12.11.2021.mp3 Jak sport pomoże pozbyć się bólu pleców? (Rozbiegani/Czwórka)

Na zlecenie globalnej firmy technologicznej sporządzono raport, z którego wynika, że aż 40 procent respondentów spędza przed komputerem od jednej do dwóch godzin więcej niż przed pandemią. 31 procent z nich twierdzi, że ten czas wydłużył się od trzech do czterech godzin, 16 procent siedzi przed ekranem o 4 godziny dłużej, a tylko 11 procent badanych odpowiedziało, że dodatkowy czas przed komputerem to nie więcej niż jedna godzina.

Do nadwagi i długich godzin spędzanych przed komputerem dochodzi często brak wygodnego i zdrowego stanowiska pracy w domu. Połączenie tych czynników daje zatrważające efekty. Praca przed komputerem, zgarbiona pozycja, odwodnienie, natłok obowiązków, stres - to wszystko ma wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na kręgosłup. W swój codzienny plan warto wdrożyć zatem mały trening. Jak się okazuje świetne będą wszelkie ćwiczenia rozciągająco-relaksacyjne.

Sprawdź także:


- Takie ćwiczenia to przede wszystkim opanowanie siebie, emocji, uspokojenie naszego układu nerwowego - mówi Lidia Zamyłko, trenerka personalna. - Stres powoduje napięcia w naszym ciele, różnego rodzaju psychosomatyczne dolegliwości - ból pleców, kręgosłupa.


Relaksacja to praca z oddechem, wyciszenie swojego układu nerwowego i emocji. Dzięki temu jesteśmy w stanie uśmiechnąć się, mieć więcej energii. Każdy lęk, każdy stres sprowadza nas energetycznie w dół Lidia Zamyłko

Lidia Zamyłko poleca wykonywanie treningu codziennie lub chociaż co drugi albo trzeci dzień. - Możemy pochylić tułów, oprzeć ramiona o krzesło, rozciągnąć plecy, obręcz barkową - poleca trenerka. - Można to ćwiczenie robić płaszczyźnie równoległej do podłogi. Również sugerowałabym rozciągniecie mięśni biodrowo-lędźwiowych - dodaje.

Świetną aktywnością dla naszych pleców jest joga. - Korzystają z niej właściwie wszyscy sportowcy, to fantastyczne uzupełnienie ćwiczeń rozciągających, rozluźniających, a także wzmacniających nasze mięśnie - mówi Daniel Wójcik, trener personalny. - Ja uwielbiam pozycję psa z głową w dół lub z głową w górę. Wtedy pracuje cała nasza tylna taśma - od stóp, łydek, przez tylne partie mięśni nóg i cały kręgosłup - dodaje. - Dobra jest też pozycja krowy czy kota. Ćwiczenie wykonujemy w podparciu, raz się "zapadamy" w plecach, a raz wykonujemy koci grzbiet. To duża ulga dla pleców - podkreśla.

Czytaj także:


Wśród polecanych ćwiczeń odciążających kręgosłup jest też pływanie, bieganie, kolarstwo czy łyżwiarstwo. - Opierając się na danych medycznych, można powiedzieć, że biegi są bardzo zdrowe dla naszego kręgosłupa - podkreśla dr Tomasz Guszczyn.

Jolanta Mogiła-Wysocka z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie szczególną uwagę zwraca z kolei na jazdę na łyżwach - przez związane z nią ciągłe ćwiczenie równowagi, które świetnie oddziałuje na nasze plecy. 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 12.11.2021

Godzina emisji: 09.47

pj

Czytaj także

Lidia Zamyłko: zamknij oczy i oddychaj prawidłowo

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 11:10
Kwiecień to wyjątkowy czas dla maturzystów. W tym roku jest wyjątkowo nerwowo. Lidia Zamyłko proponuje, by sięgnąć po prawidłowy oddech, który pozwala się zrelaksować. 
rozwiń zwiń