Plogging - moda na ekologiczne bieganie

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2019 16:00
Co wspólnego może mieć bieganie z dbaniem o środowisko? To pokazuje Dajana Kłosowska, która od lat uprawia plogging, czyli jogging połączony ze zbieraniem śmieci. 
Audio
  • O tym, jak zacząć uprawiać plogging i dlaczego warto to zrobić - opowiada Dajana Kłosowska (Rozbiegani/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Zaczęło się od ekologicznej pasji. Jak wspominała Dajana Kłosowska w rozmowie z Czwórką, chciała coś zmienić, naprawiać świat wokół siebie. - Do samego biegania nie mogłam się początkowo zmotywować. Dlatego wymyśliłam, że można połączyć sport z ekologią i biegając, sprzątać Ziemię - opowiadała. Dziś wychodzi na trening, a przy okazji - ratuje świat. - Często dołączają do mnie znajomi, dzwonią też nieznani mi ludzie, by po prostu sprzątać razem ze mną - mówiła rozmówczyni Kariny Terzoni.

Plogging, czyli połączenie zbierania śmieci z bieganiem, to nowa dyscyplina sportu, która powstała w Szwecji i szybko podbija świat. Ale jak podkreślała gość Czwórki, w naszym kraju nierzadko to, co robi, zaskakuje przypadkowych przechodniów. - Ludzie powoli zaczynają się jednak przekonywać do tego, co robimy, i z tego co widzę, śmieci nie wracają już na te miejsca, z których je posprzątamy. Jest więc w tym sens - mówiła Dajana Kłosowska.

O tym, jak zacząć treningi, połączone ze sprzątaniem świata, o patentach na ekologiczne bieganie, o tym, co warto mieć ze sobą na trasie zawodów, by nie pozostawić po sobie śmieci i jak zorganizować wspólny plogging wraz z innymi? O tym w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Karina Terzoni

Gość: Dajana Kłosowska (uprawia plogging, na co dzień jest właścicielką firmy, która sprząta śmieci)

Data emisji: 27.12.2019

Godzina emisji: 9.05

kd

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester Wilk: bieganie trzyma mnie przy życiu

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 19:08
Trener, instruktor, wojownik. Sylwester Wilk w wyniku wypadku na motocyklu stracił nogę, teraz szykuje się do startu w paraolimpiadzie.
rozwiń zwiń