Jak prawidłowo oddychać podczas biegania?

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2022 12:35
- Warto oddychać ustami, albo wciągać powietrze nosem, a ustami wypuszczać. Należy oddychać "nieparzyście" i wykorzystywać przeponę - radzili w Czwórce biegowi eksperci Marek Dudziński i Marcin Dulnik. 
Treningi po dłuższej przerwie dobrze rozpocząć od małych kroków
Treningi po dłuższej przerwie dobrze rozpocząć od "małych kroków"Foto: shutterstock/lzf

- W ciągu doby wykonujemy aż 20 tys. oddechów, więc jeśli chcemy zadbać o wyniki w sporcie i własne zdrowie, powinniśmy umieć oddychać prawidłowo - wyliczał reporter Czwórki Michał Daniluk. Jak tłumaczył, aż 90 proc. Polaków żyje w stanie chronicznego niedotlenienia. - Zbyt szybkie i płytkie oddychanie sprawia, że organizm usuwa dwutlenku węgla niż tego potrzebuje, zmienia się pH krwi, zaburzamy swój metabolizm - tłumaczył. 

Dlatego - jak mówił Marcin Dulnik z portalu Biegowe.pl - na biegowej trasie należy oddychać jak najbardziej korzystnie dla organizmu. - Trening biegowy jest do tego najlepszym środowiskiem, a optymalnie jest oddychać ustami, a nawet gardłem. Wysiłek podczas biegania jest duży, dlatego potrzebujemy tlenu bardzo dużo, płuca potrafią przepuścić nawet 100 litrów tlenu na minutę - wyliczał. - Przez nos ciężko przefiltrować taką objętość, oddychanie ustami lepiej nas dotleni.

Zdaniem eksperta kluczowe podczas treningów - zwłaszcza na początku sezonu - jest niedoprowadzanie do stanu, w którym odczuwamy zadyszkę. - Nie przesadzajmy z tempem, bo oddech nam się spłyca, nie oddychamy pełną piersią - tłumaczył. - Niebezpieczna jest także kiepska jakość powietrza w miastach - tłumaczył ekspert. 

Jak podkreślał Marek Dudziński z "Runnersworld Polska", rozpoczynając przygodę z bieganiem, powinniśmy skupiać się przede wszystkim na potrzebach własnego organizmu. - Nie przejmujmy się i oddychajmy przede wszystkim naturalnie. Samemu trzeba zbudować bazę, na jakiej funkcjonuje nasz organizm, by mógł pracować na zwiększonych obciążeniach - podkreślał ekspert. - Z czasem fajnie jest wciągać powietrze przez nos i wydychać ustami. 

Posłuchaj także:

- Warto oddychać nieparzyście, czyli co trzy kroki - radził Marek Dudziński. - Inaczej fazę wydechu będziemy robili zawsze na tę samą nogę, co obciąży tylko jedną stronę ciała i może generować kontuzje - polecał. - "Wyższa szkoła jazdy" to oddychanie torem dolno-żebrowym. Mówimy tu o oddychaniu przeponowym, czyli czymś, co robią niemowlęta, ale z czasem ta umiejętność zanika, a my, jako dorośli, oddychamy klatką piersiową - podkreślał ekspert.

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Michał Daniluk 

Data emisji: 25.03.2022

Godzina emisji: 09.40

kd