Sezon biegowy czas zacząć. Jak zrobić to z głową?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2022 14:00
Wiosna zbliża się wielkimi krokami, jest coraz cieplej, a dni są dłuższe. To idealny moment, żeby rozpocząć sezon biegowy. Sprawdzamy jak się do tego dobrze przygotować.
Treningi po dłuższej przerwie dobrze rozpocząć od małych kroków.
Treningi po dłuższej przerwie dobrze rozpocząć od "małych kroków".Foto: shutterstock/lzf

Cieplejsze dni sprzyjają aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Do biegów wracają ci, którzy zrobili sobie zimową przerwę, a także osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Na co zwracać uwagę, żeby wdrożyć się w treningowy rytm i żeby uniknąć kontuzji?

Małymi krokami

- Trzeba założyć, że nic nie robiliśmy zimą, jeżeli chodzi o aktywność. Niezależnie w jakiej formie skończyliśmy bieganie jesienią, trzeba wracać do niego tak, jakbyśmy zaczynali od zera - mówi Marek Dudziński z redakcji Runners World Polska. - Oczywiście z innego pułapu będą zaczynać osoby, które robią to po raz pierwszy, a inaczej osoby wracające do treningów, które były w stanie przebiec półmaraton.

Jak radzi specjalista, należy zaczynać powoli, małymi krokami i od krótkich dystansów. Zaznacza również, że osobom, które już mają doświadczenie, zbudowanie formy zajmie zdecydowanie mniej czasu, niż osobom początkującym. Ci, którzy zaczynają swoją przygodę z bieganiem, przed rozpoczęciem treningów powinni skonsultować z lekarzem swój stan zdrowia.


Nie ignoruj bólu

- Inna sytuacja jest w przypadku osób, które biegały i miały urazy. Te kilka miesięcy "nic nierobienia" mogły spowodować, że kontuzja zaleczyła się sama. Organizm się przecież regeneruje - tłumaczy rozmówca Michała Daniluka. - Jednak, jeżeli to było coś poważniejszego i nic z tym nie zrobiliśmy, uraz może się szybko odnowić i trzeba poznać przyczynę kontuzji.

Jak zaznacza Marek Dudziński, nie należy ignorować oznak bólu. Powodów jego nasilenia może być wiele. - Może być to kontuzja "przemęczeniowa", odnawiające się stany zapalne, wynikające ze złej biomechaniki lub nawarstwiających się urazów - wymienia. - Każdy ból jest pewnym sygnałem ostrzegawczym i nie mówimy tutaj o bólach mięśniowych po treningu. Nie wolno uważać, że samo przejdzie.

Posłuchaj także:


Cierpliwość i systematyczność

Wracając do treningów, należy zdać sobie sprawę, że nie wrócimy tak szybko do wyników sprzed przerwy. - Podczas zimy, gdy nic nie robimy, organizm się osłabia i wypada z rytmu. Możemy doświadczać trudności z powrotem do formy spowodowanej brakiem regularnego treningu - zauważa Weronika Kot, biegaczka Akademickiego Związku Sportowego UW. - Nie da się od razu wrzucić maksymalnych obciążeń i trzeba je dawkować.

W odbudowaniu formy potrzebna jest cierpliwość i systematyczność. Dobrze odpowiednio rozplanować sobie treningi z właściwym rozłożeniem obciążenia. - Zbyt szybkie rzucenie się na głęboką wodę, może spowodować kontuzję - podkreśla biegaczka. - Dotyczy to również powrotu do każdego rodzaju aktywności po dłuższej przerwie.


Posłuchaj
04:30 Czwórika/Rzobiegani - treningi po przerwie 18.03.2022.mp3 Jak rozpocząć treningi biegowe po przerwie? (Rozbiegani/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Materiał przygotował: Michał Daniluk 

Data emisji: 18.03.2022

Godzina emisji: 09.40

aw

Czytaj także

Ninja Joga. Nie tylko dla superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:30
- Joga i psychologia dają narzędzia, by każdy z nas mógł zadbać o swój dobrostan. Tyle że te narzędzia wydają się nudne, zwłaszcza w konfrontacji z nową aplikacją na telefonie czy z kolejnym sezonem ulubionego serialu - mówi Basia Tworek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Kobus-Zawojska. "Zmęczona i zadowolona"

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 18:30
Z igrzysk olimpijskich w Rio De Janeiro i z Tokio przywiozła dwa medale - brązowy i srebrny. Zdobyła go razem z koleżankami w wioślarstwie. Co teraz ma w planach Agnieszka Kobus-Zawojska?
rozwiń zwiń