Karolina Lejkam: pilates to "cud", bo wzmacnia ciało, umysł i duszę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:04
- Jeśli czujemy się dobrze w naszym ciele, jest ono silne i sprawcze, a dodatkowo nasz mózg pracuje skutecznie i szybko, to nasza dusza też będzie szczęśliwa, a my jesteśmy w stanie pewniej iść przez życie - tłumaczyła Karolina Lejkam, instruktor fitness.
Karolina Lejkam i Robert Grzędowski
Karolina Lejkam i Robert GrzędowskiFoto: A. Jasińska/Czwórka

Karolina Lejkam na co dzień jest instruktorem fitness i trenerem personalnym, specjalizuje się w zajęciach wzmacniających i treningach funkcjonalnych, a ostatnio zakochała się w metodzie pilates. To właśnie szkolenie z tej metody uważa za przełomowe w swojej karierze trenerskiej. Przygodę ze sportem rozpoczęła już w przedszkolu - od tańca i lekkiej atletyki. Ostatecznie pasję udało jej się przekuć w pracę i dziś podkreśla, że pilates to wcale nie są proste i łatwe ćwiczenia. - Ta forma kojarzy nam się m.in. z jogą, a tak naprawdę to mocne ćwiczenia, często ze sprzętem - tłumaczyła Karolina Lejkam. - Wiele tych ćwiczeń to trening siłowy, niezwykle wzmacniający wszystkie partie ciała.

Jak podkreślała, pilates to świetna forma dla tych, którzy chcą nie tylko wyrzeźbić swoje mięśnie, ale także uzyskać idealną postawę ciała. - Pierwotnie myślą przewodnią tej formy ćwiczeń było "wydłużenie" i wzmocnienie. Dzięki temu jesteśmy więc w stanie pozbyć się napięć w ciele i utrzymać prawidłową postawę - tłumaczyła. 

O ciele warto myśleć holistycznie i tutaj, jak podkreślała Karolina Lejkam, trening pilates także się przydaje. - Cenię ćwiczenia, które pozwalają całościowo trenować ciało i umysł, a pilates to także forma mentalna. Ćwiczenia działają także na naszą głowę: pomagają się wyciszyć, skoncentrować i znaleźć swoje własne słabe punkty - wyliczała gość Czwórki. - Dlatego powstał skrót "CUD" w odniesieniu do tej formy ćwiczeń, bo wzmacnia ona ciało, umysł i duszę. Jeśli jesteśmy w dobrej formie psychofizycznej, to nasza dusza także jest szczęśliwa - podkreślała Karolina Lejkam. 

Posłuchaj
11:32 pilates _PR4_AAC 2022_11_18-09-15-05.mp3 O zaletach uprawiania pilatesu opowiada Karolina Lejkam (Rozbiegani/Czwórka)

Trenowanie pilatesu można zacząć właściwie w każdym momencie życia. - Nie ma ludzi, którzy nie lubią żadnego sportu. Po prostu niektórzy nie znaleźli jeszcze swojej ulubionej dyscypliny. Wydaje nam się, że to musi być siłownia czy bieganie, a tak naprawdę może to być choćby spacer, taniec. Warto też mieszać ze sobą przeróżne aktywności - tłumaczyła gość Czwórki. - Zamiast robić sportowe "zrywy" przez kilka dni, załóżmy rozłożony w czasie "plan minimum". Chodzi o to, by zrobić coś dla siebie i spędzić czas tylko ze sobą. Testować, co sprawia nam przyjemność, co wpływa na nas pozytywnie i stanowi ukojenie dla ciała, umysłu i duszy - wyliczała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Rozbiegani

Prowadzi: Robert Grzędowski

Gość: Karolina Lejkam (instruktor fitness i trener personalny)

Data emisji: 18.11.2022

Godzina emisji: 09.15

kd/kor