X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii. "Musimy zacząć się martwić"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 09:00
Polacy grzeją domy, paląc w piecach kaflowych oponami, a na rynku króluje tzw. węglowy muł. Są sposoby, by obniżyć nie tylko ceny ogrzewania, ale także poziom degradacji środowiska.
Audio
  • Czysto i tanio - metody na ratowanie środowiska - rozmowa z Dariuszem Szwedem, Iloną Jędrasik i Łukaszem Adamkiewiczem (Czwórka/Się mówi)
  • Jak zanieczyszczamy nasze powietrze? - materiał Kuby Jamrozka (Czwórka/Się mówi)
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza jest niezbędne, a przy tym - zdaniem Dariusza Szweda - nietrudne
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza jest niezbędne, a przy tym - zdaniem Dariusza Szweda - nietrudneFoto: Glow Images/East News

W raporcie Komisji Europejskiej, wśród 10 miast o najgorszej jakości powietrza, znalazło się aż 6 polskich, m.in. Kraków, Nowy Sącz i Gliwice. Jako kraj, Polska, obok Bułgarii, ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej UE. - Przodujemy pod względem zawartości toksycznych substancji! - ostrzega Dariusz Szwed, ekonomista i ekolog.

Jak zaznacza Ilona Jędrasik z Client Earth, rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza w Polsce umiera 45 tys. ludzi, a to 10 razy więcej niż w wyniku wypadków samochodowych. Zapadamy też na astmę, miażdżycę, czy tzw. chorobę palacza. - Powietrze zanieczyszczamy m.in. ogrzewając domy śmieciami i węglem, którego jakość od lat dramatycznie spada - dodaje Szwed. - Każdy z nas jednak może ograniczyć zanieczyszczanie powietrza. To wcale nie jest trudne.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: Dariusz Szwed, ekonomista i ekolog z Zielonego Instytutu, Ilona Jędrasik z Client Earth, Łukasz Adamkiewicz z organizacji Hill

Data emisji: 27.11.2014

Godzina emisji: 14.00-16.00

(kd/ag)

Zobacz więcej na temat: Czwórka ekologia Piotr Firan
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska tonie w śmieciach. Jak temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 17:50
- Statystyczny Polak tworzy około 360 kilogramów śmieci rocznie - mówi Sławomir Brzózek z Fundacji Nasza Ziemia. Co możemy zrobić, żeby produkować mniej śmieci i być bardziej przyjaznym środowisku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oleoturystyka - na tropie dobrej oliwy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 16:50
- Oliwę się próbuje, a nie kupuje po opakowaniu - przestrzega kucharz. - Smak testujemy, siorbiąc. Jeśli poczujemy w gardle drapanie, mamy do czynienia z oliwą najwyższej jakości.
rozwiń zwiń