Oleoturystyka - na tropie dobrej oliwy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 16:50
- Oliwę się próbuje, a nie kupuje po opakowaniu - przestrzega kucharz. - Smak testujemy, siorbiąc. Jeśli poczujemy w gardle drapanie, mamy do czynienia z oliwą najwyższej jakości.
Audio
  • Jak kupować oliwę - radzi kucharz kucharz, Tomasz Woźniak (Czwórka/Się mówi)
  • Oleoturystyka, czyli dlaczego warto spędzić urodziny na plantacji oliwek w Andaluzji (Czwórka/Się mówi)
O oliwie mówi się płynne złoto i eliksir długowieczności. Drzewa oliwne uprawia się od co najmniej 5500 lat
O oliwie mówi się płynne złoto i eliksir długowieczności. Drzewa oliwne uprawia się od co najmniej 5500 latFoto: Glow Images/East News

Smakosze oliwy mają też szansę sami zadbać o swoją spiżarnię. I wcale nie chodzi tutaj o grupowe zakupy. - Naszym klientom proponujemy oleoturystykę. Wyjazdy związane z odwiedzaniem miejsc, gdzie produkuje się oliwę - tłumaczy Zuzanna Załoga, właścicielka biura podróży. - Plantacje odwiedzamy głównie w sezonie zbiorów. A oliwki zbiera się jesienią - od listopada nawet do końca stycznia.

A jak już wrócimy z takiego wypadu z zapasem oliwy na cały rok, warto pamiętać, że należy przechowywać ją w ciemniej butelce, z dala od światła. Ale nie w lodówce, bo wówczas straci ona wartości odżywcze.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadził: Piotr Firan

Goście: kucharz Tomasz Woźniak, Anna Machera, promotorka oliwy, Zuzanna Załoga właścicielka biura podróży

Data emisji: 26.11.2014

Godzina emisji: 14.00-16.00

(kul/jp)

Czytaj także

Hummus najlepszym sposobem na rozpoczęcie wizyty w Izraelu

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2013 16:30
Ostatnio robi furorę, nie tylko wśród wegetarian i wegan. Hummus podobno pochodzi z Libanu, ale jest także popularną potrawą w kuchniach: arabskiej, kaukaskiej i żydowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kult szczupłego ciała? Nic z tego, wciąż tyjemy!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 12:00
Już ponad dwa miliardy osób na świecie ma nadwagę lub problemy z otyłością alarmują lekarze. To problem, który narasta w niepokojącym tempie, niezależnie od szerokości geograficznej ani zamożności danego państwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarmuż, pokrzywa, brukiew. Zapomniane przepisy kulinarne powracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 12:00
Przepisy kulinarne i same składniki potraw składniki co jakiś czas przeżywają swoje odrodzenie. Pokrzywa, czy sok z brzozy, znane sprzed lat, znów stają się popularne. Zwłaszcza, że - by je dostać - wcale nie trzeba odwiedzać drogich restauracji. Wiele z takich produktów znaleźć można nawet w centrach miast, na przykład na drzewach owocowych.
rozwiń zwiń