Polski delfin - morświn umiera. Jak ratować te piękne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 17:46
Populacja morświnów spadła w ciągu ostatnich dziesięcioleci z kilku tysięcy do… 450. Akcja "Godzina dla Ziemi", organizowana przez WWF poświęcona jest właśnie ratowaniu tych zwierząt.
Audio
  • O posunięciach Ministerstwa Środowiska w sprawie ratowania polskich morświnów, a także o petycji, która może uratować im życie - rozmowa z Pawłem Średzińskim (Czwórka/Się mówi)
  • Dlaczego warto zastanowić się dwa razy, zanim wybierzemy się do delfinarium? - materiał Anny Depczyńskiej (Czwórka/Się mówi)
Morświny można spotkać u polskich wybrzeży od stycznia do maja. Te piękne zwierzęta widujemy jednak coraz rzadziej
Morświny można spotkać u polskich wybrzeży od stycznia do maja. Te piękne zwierzęta widujemy jednak coraz rzadziej Foto: wikimedia.com/Tuugaalik

Morświn, gatunek często przez wielu Polaków mylony z delfinem, uznany został w 2008 r. przez Międzynarodową Unię Ds. Ochrony Przyrody za krytycznie zagrożony wyginięciem. - Żyje od 7 do 12 lat i nie rodzi młodych co roku. Jest więc trudny do odtworzenia i ważne, by go chronić - mówił Paweł Średziński z WWF.

Ekspert tłumaczył, że morświny giną masowo, bo nie widzą niektórych typów sieci rybackich i wpadają w nie. Są także wrażliwe na dźwięk, więc wszelkie hałasy, spowodowane m.in. ruchem statków na morzu, czy wojskowymi manewrami, wypłaszają je z siedlisk. - Zanieczyszczenie wód Bałtyku to jednak wciąż najpoważniejsze zagrożenie - mówił Średziński.

Gość Czwórki opowiedział także, co może zrobić każdy z nas, by przyczynić się do ratowania życia "polskich delfinów".

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzenie: Piotr Firan

Mat. przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Paweł Średziński (organizacja WWF)

Data emisji: 20.03.2015

Godzina emisji: 14.00

kd, pg

Czytaj także

Czy na polskich ulicach będzie kiedyś czysto?

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 12:54
Które miasta w Polsce są najbardziej, a które najmniej zanieczyszczone? O tym w piątkowej audycji "4 do 4".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii. "Musimy zacząć się martwić"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 09:00
Polacy grzeją domy, paląc w piecach kaflowych oponami, a na rynku króluje tzw. węglowy muł. Są sposoby, by obniżyć nie tylko ceny ogrzewania, ale także poziom degradacji środowiska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy: chaos w głowach, śmieci na ulicach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2015 08:00
Ulotki, pety, puste butelki - tak wyglądają polskie chodniki. Skłonność do bałaganiarstwa mamy we krwi, wystarczy spojrzeć na prawo i przepisy.
rozwiń zwiń