Czy kamery pomogą walczyć z przemocą?

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 20:00
W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad upowszechnieniem monitoringu w szkołach. Pojawiają się jednak głosy, że to inwigilacja uczniów.
Audio
  • Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon o monitoringu w szkołach (Czwórka/Się mówi)
Przemoc w szkołach to wciąż aktualny problem
Przemoc w szkołach to wciąż aktualny problemFoto: Glow Images/East News

- Mamy do czynienia z nadzorem zamiast wychowania. Tniemy pieniądze na zajęcia świetlicowe, a wydajemy je na monitoring - zauważa z Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon.

Z kolei Aneta Mastalerz z Centralnego Klubu Młodego Nauczyciela przyznaje, że monitoring w klasach jest niedopuszczalny, a na korytarzach - raczej niepotrzebny. - Jednak na zewnątrz budynków kamery jak najbardziej powinny być instalowane - przekonuje.

W audycji rozmawiamy też o tym, co mogłoby się stać, gdyby nagranie z monitoringu trafiło do mediów. Gość Czwórki przywołuje tego typu sytuację, która skończyła się napiętnowaniem nagranych osób.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Wojciech Klicki (Fundacja Panoptykon)

Data emisji: 14.04.2015

Godzina emisji: 14.00

mg/mc

Czytaj także

Liceum profilowane - świetlana przyszłość czy większe zło?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 14:00
Kiedyś licea ogólnokształcące kształciły młodzież wszechstronnie. Dziś odchodzą do lamusa, pozostawiając uczniów z pytaniem: jaki profil edukacji mam wybrać na przyszłość?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ściąganie - było, jest, czy będzie?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2015 10:00
Zaopatrzeni w specjalny program antyplagiatowy nauczyciele przeskanują prace uczniów i ustalą, kto ściągał z sieci, a kto nie. Czy to koniec ery odpisywania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamery w każdej polskiej szkole. Stały monitoring dzieci

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2015 09:50
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pracuje nad przepisami, które od nowego roku miałyby wprowadzić monitoring w polskich szkołach.
rozwiń zwiń