Sprzęt szybko się psuje. UE chce z walczyć z producentami?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 15:49
Kraje UE produkują co roku 15 ton elektrośmieci. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest błyskawicznie psujący się sprzęt elektroniczny. Według raportu niemieckiego Urzędu ds. Środowiska z roku na rok coraz szybciej przestaje on być zdatny do użytku.
Audio
  • Czy sprzęt elektroniczny psuje się coraz szybciej? (Się mówi/Czwórka)
  • Rozmowa z Radosławem Majem i Sławomirem Brzózkiem (Się mówi/Czwórka)
Twoja lodówka działała tylko cztery lata, a pralka przez dwa? Unia Europejska wypowiada wojnę zbyt szybko psującym się sprzętom.
Twoja lodówka działała tylko cztery lata, a pralka przez dwa? Unia Europejska wypowiada wojnę zbyt szybko psującym się sprzętom.Foto: Glow Images/East News

- Mamy coraz bardziej zaawansowany technologicznie i zminiaturyzowany sprzęt. Siłą rzeczy musi on być mniej trwały, bo praw fizyki nie da się "przeskoczyć" - przekonywał w Czwórce ekspert rynku technologicznego Radosław Maj. Zaś jak tłumaczył ekolog Sławomir Brzózek jednym z głównych problemów, które powodowane jest nadprodukcją sprzętu AGD i jego nietrwałością jest to, że ludzie nie nadążają z jego utylizacją, co odbija sie negatywnie na środowisku naturalnym.

W Czwórce eksperci zdradzali, jakie "kruczki" stosują producenci sprzętu, by jego użytkownicy nie mieli możliwości naprawiania go na własną rękę i zmuszeni byli kupić nowy. Mówili także, czym są i gdzie dziś znajdują się "śmietniki Europy". W audycji postawiliśmy także pytanie, czy krótsza żywotność sprzętu AGD to nie… wyłącznie jedna ze spiskowych teorii.

***

Tytuł audycji: Się mówi

Prowadzi: Piotr Firan

Przygotował: Michał Piwowarek

Goście: Radosław Maj (Ceced Polska), Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia)

Data emisji: 9.05.2016

Godzina emisji: 14.00

kd/kul