Damian Marley: chciałem być jak Mike Tyson, poszedłem drogą Boba Marleya

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 13:00
- W dzieciństwie miałem mały gramofon, na który co wieczór kładłem winyl z muzyką mojego ojca i puszczałem sobie przed pójściem do łóżka. Ale moim pierwszym marzeniem było to, żeby zostać bokserem - śmieje się Damian Marley, syn legendy reggae - Boba Marleya. 
Damian Marley i Maken na koncercie w warszawskiej Progresji.
Damian Marley i Maken na koncercie w warszawskiej Progresji. Foto: Sebastian Klebaniuk

Miejsce, z którego pochądzą legendy

Gość Czwórki dorastał w artystycznej rodzinie. Z jednej strony wychowywał go charyzmatyczny ojciec, z drugiej - Cindy Breakspeare - Miss Świata 1976 i mama Damiana Marleya, która też śpiewała. - Występowała w czymś, na kształt jazzowego teatru. Większość jej koncertów to była forma jazzowego kabaretu. Pisała nawet własne piosenki, właśnie w takim kabaretowym stylu - wspomina rozmówca Makena. Muzyczną pasję Marley "Jr. Gong" przekazuje też swojemu synowi. W teledysku do utworu “Living It Up” opowiada mu o jamajskiej kulturze i pokazuje pamiątki związane z historią rodziny Marley. - Jak byliśmy w Trenchtown, spytałem go, co myśli o tym mieście i spodziewałem się, że skomentuje coś mówiąc o ustroju, bo nie był wcześniej w takim miejscu. A on powiedział do mnie: "to jest miejsce, z którego pochodzą legendy!" - opowiada muzyk. 

Jedna miłość dla wszystkich

Artysta  od lat pozostaje oddany filozofii reggae, czemu daje wyraz w swojej muzyce przepełnionej ideologią jednej miłości, jednej planety oraz wolności i równości dla wszystkich ludzi. Damian Marley uczestniczył m.in. w proteście rdzennych Hawajczyków przeciwko budowie obserwatorium astronomicznego na ich świętej górze Mauna Kea. Wspiera także jamajską społeczność. - Chcemy zostać w pełni niezależnym państwem. Całkowite oddzielenie się od korony brytyjskiej jest czymś, do czego będziemy dążyć. Ale trzeba też zrozumieć, że takie decyzje wymagają wiele pracy i dużego nakładu środków. Nie można - o tak sobie - lekkomyślnie działać. Trzeba zastanowić się i zrozumieć, co tak naprawdę oznacza, i co za sobą pociąga, takie przedsięwzięcie. A następnie odpowiednio pracować, by osiągnąć założony cel - wyjaśnia.

Damian "Jr. Gong" Marley - Living It Up (Official Video) | Damian Marley

Sprawdź także:

"Po raz pierwszy w Polsce jestem headlinerem"

Artysta gościł już w Polsce, ale jak przyznaje, niewiele pamięta z wcześniejszych wizyt. Teraz będzie inaczej. - Mój tour manager Kamal uzmysłowił mi, że to jest pierwszy koncert w Polsce, na którym jestem headlinerem. To wielkie doświadczenie w takim znaczeniu, że ludzie, którzy tu się pojawili, naprawdę są moimi fanami. Nawet fakt, że śpiewali ze mną tak wiele piosenek, często nawet takich, których ludzie nie intonują ze mną w innych miejscach, to potwierdzenie, że ci polscy fani naprawdę słuchają mojej muzyki.

Damian Marley wystąpił w klubie Progresja w Warszawie - 2 sierpnia 2022 roku.

Posłuchaj
10:00 CZWÓRKA Strefa Dread - damian marley 08.08.2022.mp3 Damian Marley o dorastaniu w artystycznym domu, wspieraniu jamajskiej kultury i historii rodziny Marley (Strefa Dread/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Gość: ​Damian Marley

Data emisji: 08.08.2022

Godzina emisji: 22.15

kul

Czytaj także

"Jah jest prezydentem", czyli Vavamuffin na zajawce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Mirosław 'Maken' Dzięciołowski sprawdził, jak powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów Vavamuffin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ifi Ude o "Ludevo": słowiański folk to dla mnie wszechświat dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 18:00
Ifi Ude po siedmiu latach od premiery swojego pierwszego krążka zatytułowanego "Ifi Ude" wydała płytę "Ludevo". W swojej szerokiej twórczości sięga do nigeryjskich korzeni, przeplatając je z polskim folkiem i muzyką świata. - Dorosłam i pokochałam słowiański folk - opowiadała w rozmowie z Czwórką. 
rozwiń zwiń