"Jah jest prezydentem", czyli Vavamuffin na zajawce

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 18:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. Tym razem Mirosław 'Maken' Dzięciołowski sprawdził, jak powstał jeden z najbardziej rozpoznawalnych numerów Vavamuffin.
Vavamuffin podczas koncertu w Czwórce w 2013 roku
Vavamuffin podczas koncertu w Czwórce w 2013 rokuFoto: Czwórka

Posłuchaj
08:52 CZWÓRKA Muzyczny Lunch - vavamuffin 29.04.2021.mp3 Vavamuffin i "Jah jest prezydentem" - jaka jest historia tego utworu? (Muzyczny Lunch/Czwórka) 

Nagrywając pierwsze numery robiliśmy to dla zajawki, nigdy nie myśleliśmy o tym, co wydarzy się później Reggaenerator

"Jah jest prezydentem" to utwór, który pochodzi z debiutanckiej płyty Vavamuffin. Krążek "Vabang!" ukazał się w kwietniu 2005 roku - dwa lata po utworzeniu zespołu - i zmienił jamajską scenę nad Wisłą. - To był jeden z naszych pierwszych numerów, który grywaliśmy sobie w naszej kanciapie na warszawskiech Siekierkach - wspomina wokalista i autor tekstów Reggaenerator. - Mieliśmy świadomość, że wykorzystując w tytule słowo "Jah" pakujemy się w kalkę, że możemy pójść w banał. Ale udało nam się go ominąć, nawet szerokim łukiem - śmieje się rozmówca Makena.

Vavamuffin – „Jah jest prezydentem” w cyklu reportaży "Był sobie numer" / Mirosław Maken Dzięciołowski

Jah było dla nas słowem-kluczem, żeby powiedzieć ludziom, że dobra energia to jest coś fajnego Reggaenerator

Mimo, że to jeden z najważniejszych numerów w historii zespołu, nigdy nie doczekał się teledysku. Za to na koncertach działał jak zapalnik. - Nie mam pojęcia, jak to trafiło do ludzi, może po prostu docenili szczerość przekazu, ale kiedy tylko zaczynaliśmy nawijać tekst, wszyscy pod sceną skakali. To był totalny banger koncertowy - opowiada Reggaenerator. - Energia przepływała między nami a słuchaczami, wzajemnie się nią ładowaliśmy - dodaje. 

Vavamuffin live Ostróda Reggae Festival 2012 / Positive Music Promotion

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotował: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Data emisji: 29.03.2021

Godzina emisji: 13.25

kul

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stan rzeczy" - autorska płyta Gutka

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 22:05
- Sam jestem złożony bardziej niż to z czym ludzie mnie kojarzą i chciałem się trochę odciąć od hip hopu -mówi Gutek. - Celowo, jako singiel w projekcie Gutek nie wybrałem utworu reggae tylko piosenkę "Co noc", która jest trochę bluesująca i trochę pop. Chciałem się zmierzyć z czymś innym, z czymś, czego do tej pory nie robiłem.
rozwiń zwiń