The Rebels - kiedyś i dziś

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2023 09:10
The Rebels to zespół z lat 80., swoją kasetę stworzyli w 1994 roku. Cały materiał nagrali na setkę. Dziś grupa powraca - przypomina dawny materiał i tworzy nowy. 
Muzycy The Rebels i Maken w studiu Czwórki
Muzycy The Rebels i Maken w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
  • The Rebels powstali w roku 1987 w Białymstoku. W 1994 roku wydali kasetę "Every Day". 
  • Ich kariera rozwijała się bardzo spontanicznie. Wszystko zaczęło się od przypadkowego koncertu w Brodnicy. 
  • Materiał na kasetę został nagrany w trzy dni, w jednym z białostockich klubów. 
  • Teraz muzycy powracają, pracują nad materiałem na nowy album. 

The Rebels powstali w roku 1987 w Białymstoku. Zaczęło się od spotkania paru osób zafascynowanych roots reggae i filozofią rasta. Zaistniała w nich potrzeba, aby wyrazić to w dźwiękach. Na początku były próby i lokalne koncerty. W latach 90. zespół zagrał na kilku festiwalach reggae m.in. Africa is Hungry, Reggae Christmas, Marleyki itp. Były też różne koncerty klubowe i plenerowe w Białymstoku oraz innych miastach w Polsce. Jedyne wydawnictwo to kaseta "Every Day", nagrana w 1994 roku.

The Rebels - od Brodnicy wszystko się zaczęło

- My zaczęliśmy grać w Białymstoku w 1987 roku. Ja sam pierwsze przymiarki do grania reggae robiłem już w 1986 - wspomina Janek, wokalista i gitarzysta grupy. - A trasa po Polsce zaczęła się od przypadkowego koncertu w Brodnicy. To zupełnie nie było planowane. Przyjechaliśmy tam jako słuchacze. Na rynku stała tam mała scena i w wyniku spontanicznej akcji wystąpiliśmy na niej. To spowodowało cały łańcuch wydarzeń. Jarek Krajniewski zaproponował byśmy zagrali na Africa is Hungry, potem były Marlejki, koncert w warszawskich klubach Oko i Fugazi czy koncert Reggae Christmas. 

"Every Day" na setkę 

W 1994 roku The Rebels postanowili nagrać swój materiał. Zdecydowali się na kasetę i wszystko zrobili zgodnie z zasadą "zrób to sam". - Pracowaliśmy nad materiałem w klubie, gdzie mieliśmy próby. Zgromadziliśmy trochę sprzętu, czterośladowy magnetofon taśmowy, mikrofony - wspominają muzycy. - Zrobiliśmy to w trzy doby. Akustyka w tym klubie była na poziomie braku akustyki, a my nie mieliśmy wiedzy o adaptacji akustycznej. 


Posłuchaj
60:35 2023_12_17 19_02_36_PR4_Strefa_Dread.mp3 Muzycy The Rebels opowiadają o swojej twórczości (Strefa Dread/Czwórka)

 

Pierwszy dzień sesji nagraniowej muzycy spędzili na nagraniu całego materiału, bez wokalu, na setkę. Drugiego dnia dograli wokale. Trzeci dzień spędzili na miksowaniu, dodawaniu sampli i dubów. 

Gdy album "Every Day" był gotowy, udali się do kopiarni. Kaseta została wyprodukowana w ilości 300 egzemplarzy. - Sami wkładaliśmy kasety do pudełek, sami cięliśmy wkładki - wspominają goście Makena. - Po około dwóch miesiącach od nagrania albumu zrobiliśmy koncert promocyjny. Do każdego biletu dodawaliśmy kasetę gratis. Jedną z kaset wysłaliśmy nawet na Jamajkę, ale ona po roku do nas wróciła. Nie zmienia to faktu, że zespół The Rebels na Jamajce był. 

W 2000 roku zespół zakończył działalność. Były próby reaktywacji w 2005 roku, ale zakończyły się jednym koncertem w białostockiej Famie. Zespół ponownie zaczął się spotykać w 2019 roku i wystąpił w filmie "Białystok Underground" Michała Krota. W 2021 roku The Rebels zagrali na Rock nad Legą w Olecku oraz kolejny koncert na Reggae Day. W listopadzie 2021 w studiu Dobra12 zespół nagrał Live Sesje.
W 2022 roku grupa The Rebels zagrała na Ostróda Reggae Festiwal w ramach konkursu Czwórka Reggae Contest. W roku 2023 ukazała się płyta Pazurtupaka meets The Rebels in dub. Obecnie zespół pracuje nad swoją płytą.

- Dziś dalej chcemy grać, kończymy nowy materiał, który, mamy nadzieję, ukaże się w przyszłym roku - zdradzają goście Czwórki.  

The Rebels "Mene Tekel Phares(Uczta Baltazara)" Live Sesja w studiu Dobra 12/The Rebels

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: The Rebels (Patrycjusz – realizator dźwięku zespołu, Bogdan - bass, Janek – gitara, wokal)

Data emisji: 17.12.2023

Godzina emisji: 19.06

pj

Czytaj także

Damian SyjonFam: na płycie "77" realizuję swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 12:45
Damian SyjonFam po pięciu latach pracy wydaje swój album "77". Już w tytule odwołuje się do roku swego urodzenia, ale na płycie znalazło się też miejsce dla młodych, dla głosu młodej gwardii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"All I Want" The Beat Rootz - wkrótce premiera płyty

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 17:20
Od ukazania się ich EP-ki minęły trzy lata, teraz promują swój debiutancki album "All I Want", który za chwilę będzie miał premierę. Grupa The Beat Rootz była gościem "Strefy dread". - Przez ten czas ciężko pracowaliśmy nad wieloma kompozycjami, nie wszystkie znalazły się na płycie - mówi Stefano Auguste, wokalista i autor tekstów. - Chcieliśmy stworzyć swoją własną jakość i zaproponować brzmienie inne od już znanych.
rozwiń zwiń