Ostróda Reggae Festival 2023. Rootstone wygrali Czwórka Positive Music Contest

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2023 09:55
Ostróda Reggae Festival 2023 już za nami, a ostatniego dnia poznaliśmy laureatów Czwórka Positive Music Contest - to brytyjski zespół Rootstone. Wkrótce zagrają na naszej, Czwórkowej scenie. 
Rootstone na Ostrróda Reggae Festival 2023
Rootstone na Ostrróda Reggae Festival 2023Foto: Dawid Szczygielski
  • 22. Ostróda Reggae Festival dobiegł końca. Podczas czterech dni imprezy panowała niezwykła atmosfera. 
  • Odbył się konkurs Czwórka Positive Music Contest, w którym zwyciężył zespół Rootstone. Ta wygrana otwiera im kolejne drzwi. 
  • Festiwal w Ostródzie jest dziś festiwalem międzypokoleniowym, na co zwraca uwagę Jurek Kleszcz, promotor muzyki reggae. Wszystkich festiwalowiczów łączy muzyka. 
  • Piotr "Piter" Kolaj ogłosił sukces 22. odsłony Ostróda Reggae Festivalu. 

Niezwykle energetyczne, pozytywne, rodzinne dni wypełnione muzyką reggae już za nami. 22. edycja Ostróda Reggae Festival dobiegła końca. Na scenach wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców z całego świata. Zion Trainin, Nattali Rize, Vavamuffin, Dub Pistols, Immanuel, Tabu, a także Kabaka Pyramid, zdobywca Grammy za album w 2022 roku - to tylko niektóre z gwiazd, jakie usłyszeliśmy podczas tegorocznej odsłony festiwalu.

Rootstone wygrali Czwórka Positive Music Contest 

W ramach ostródzkiego wydarzenia odbył się też Czwórka Positive Music Contest. Na konkursowej scenie usłyszeliśmy Rootstone - zespół działający w Bournemouth w UK, Dża Dża Dziady - grupa zaprzyjaźnionych muzyków z Trójmiasta i okolic, oraz Jamajki - zespół powstał w 2021 roku z inicjatywy dwóch rodowitych tyszan: frontmana i wokalisty Michała "Majki" Knieżyka oraz Daniela Pejsa - basisty. Zwycięzcą został zespół Rootstone. To oni zagrają koncert w studiu Czwórki. 

Dziękujemy za trofeum, za wygrana - mówili muzycy w plenerowym studiu Czwórki wprost z terenu Ostróda Reggae Festival. - Teraz spływają gratulacje, my pokazujemy trofeum. Wszyscy się cieszą, dużo osób pisze do nas, że spodziewali się tego. 


Posłuchaj
52:29 2023_07_09 19_02_10_PR4_Strefa_Dread.mp3 Strefa Dread z 22. Ostróda Reggae Festivalu (Strefa Dread/Czwórka)

 

Mateusz, Rogger i Rafał reprezentanci zespołu podkreślają, że poziom konkursu był bardzo wysoki i cieszą się z tego, bo ta nagroda dzięki temu przybiera inny wymiar. - Cieszymy się z kwalifikacji do tego konkursu i możliwości poznania tak wielu osób z tak zacnych zespołów - przyznają. 

Ostróda oczarowała również afrykańskiego członka Rootstone. Zwrócił uwagę na niezwykłą, rodzinną, oszałamiającą atmosferę festiwalu, pozytywną energię Ostróda Reggae Festival. 

Muzycy w najbliższym czasie wracają do Wielkiej Brytanii, gdzie mają zaplanowane koncerty. Zdradzają też, że za chwilę zaszywają się też w studiu, by rozpocząć pracę nad kolejnym albumem. - To zwycięstwo w Czwórka Positiv Reggae Contest z pewnością może nam też na wyspach. Wpiszemy nagrodę w swoje CV, Ostróda to duży festiwal, o dużym znaczeniu, on otwiera kolejne drzwi. 

Ostróda Reggae Festival 2023 - tu muzyka łączy

Plenerowe studio Czwórki odwiedził również Jurek Kleszcz, legendarny promotor reggae w Polsce. - Tego roku w Ostródzie usłyszałem wiele dobrych rzeczy na wielu scenach. Festiwal jak zawsze wyszedł świetnie. Piter i cała załoga wykonali doskonałą robotę - podsumował. Zwrócił również uwagę na różnorodną publiczność: - Kiedyś reggae miało tylko młodzieżową publiczność, dziś w Ostródzie są i dzieci, i emeryci jak ja. Dziś reggae jest międzypokoleniowe, pojawiają się nowe pokolenia, które tego słuchają. 

Jurek Kleszcz scenę reggae obserwuje od lat, wspomina trudny okres PRLu, niełatwych warunków, w którym jedna dużo dobrych ludzi robiło dobre rzeczy. Zaznaczył, że tamten czas wypłynął również na dobry kontakt z ludźmi z Jamajki, bo te przeciwności łączyły. 

- Dziś na pewno inna jest cała infrastruktura festiwalu reggae. Ona dziś jest dogodna dla wszystkich. To jest festiwal dla ludzi. Te dawne festiwale były dla "partyzantów" - ocenia. - Jednak to, co łączy to muzyka. 

Ostróda Reggae Festiwal 2023 - sukces imprezy

Ostróda Reggae Festiwal oceniam za maksymalnie udany, wszelkie informacje, że scena w reggae w Polsce upada to mity - ocenia Piotrek "Piter" Kolaj, główny organizator imprezy. - Panowała fenomenalna atmosfera, przybyło mnóstwo ludzi. Już od czwartku było widać duży ruch przy kasach, a później amfiteatr się wypełnił. 

W tym roku festiwalowiczom dopisała też pogoda, temperatura była iście jamajska. - Na Ostróda Reggae Festival przybywają nowi słuchacze, ale są też tacy, których widzę co roku, od początku istnienia festiwalu - zdradza. - To na pewno zasługa też naszego line-upu. Na wszystkich scenach zagrały znakomici artyści m.in.: Kapela ze Wsi Warszawa & Bassałyki - muzycy świtowej klasy, obchodziliśmy 20-lecie zespołu Tabu - gdy zapowiadano ich na scenie festiwalowicze biegli do nich, zagrał zespół Voo Voo - Wojciech Waglewski okazał się rastamanem w białej koszuli, zagrał Kabaka Pyramid. Dla mnie najlepszym koncertem festiwalu był występ Dreadzone - to moja miłość lat młodzieńczych - dodaje. 

Zapraszamy również do wysłuchania drugiej godziny audycji, w której gośćmi byli: zdobywca Grammy Kabaka Pyramid, australijska gwiazda Nattali Rize, amerykański wokalista Christos DC. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Jurek Kleszcz (legendarny promotor reggae), Piotr "Piter" Kolaj (organizator Ostróda Reggae Festival), reprezentanci zespołu Rootstone (Mateusz, Rogger, Rafał)

Data emisji: 09.06.2023

Godzina emisji: 19.05

pj

Czytaj także

Raggabarabanda zwycięzcą Czwórka Reggae Contest na Ostróda Reggae Festival

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 10:30
21. odsłona Ostróda Reggae Festival już za nami. W Ostródzie przez cztery dni słychać było jamajskie rytmy, radość i śmiech. Odbył się też Czwórka Reggae Contest, wyjątkowy konkurs pod naszym szyldem, którego zwycięzcą w tym roku została grupa Raggabarabanda. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rebel Idrens - światowy projekt z rodzinnych klimatów

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2022 14:00
"Rebel Idrens" to wyjątkowy międzynarodowy projekt, którego pomysłodawcą i twórcą jest Tomasz "Siwy" Wójcik. Płyta "Irie Factor" powstała z przyjaźni, miłości do reggae. 
rozwiń zwiń