Zagłębie ska. Co w programie Sosno Ska Party?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2023 11:00
17 czerwca 2023 roku Sosnowiec znów zamieni się w stolicę ska. Mimo, że miasto leży w zagłębiu górniczym i nic go nie łączy z Jamajką, to właśnie tutaj już drugi raz odbędzie się Sosno Ska Party.
Skankan
SkankanFoto: Czwórka/Adrian Zając

Wszystko zaczęło się w 1993 roku, kiedy to Szczepan, Wojciech, Dareczek, Małpa i Garczek, powołali do życia zespół Skankan, który odegrał znaczącą rolę w historii polskiej muzyki. Muzycy serwowali słuchaczom wybuchową mieszankę ska reggae i rock'n'rolla, a na koncertach tworzyli prawdziwe show.

Początkowo miał to być projekt jednorazowy utworzony w celu zagrania koncertu na rzecz WOŚP w jednym z sosnowieckich liceów. Szybko jednak okazało się, że będzie to przedsięwzięcie bardziej długofalowe. Zespół zagrał mnóstwo koncertów w wielu klubach u boku gwiazd polskiej i światowej sceny. Skankan pojawiał się również na dużych festiwalach takich jak: Ska Fest – Bad Muskau 96', Ska & Reggae in Prague 97', Przystanek Woodstock czy Punkowa Orkiestra Świątecznej Pomocy 2000.

Sprawdź także:

W ubiegłym roku impreza powróciła w dużo większym formacie. Na Sosno Ska Party 2022 wystąpiło sześć zespołów. Trzy z nich reprezentowały rodzimą scenę ska: Skankan, weterani z Mr. Zoob i żywiołowa ska-reggae’owa Cała Góra Barwinków. Druga trójka to zagraniczni goście: 8°6 Crew z Francji, grające mieszkankę ska, skinhead reggae i dub, Les Skartoi z Grecji, ska i rocksteady z Anastasią na wokalu oraz Nevile Staple Band - From The Specials. W tym roku, już 17 czerwca, festiwal wystartuje ponownie. - Mieliśmy sporo perturbacji przed wystartowaniem całej imprezy. To było duże wyzwanie, bo nie mieliśmy doświadczenia w organizacji takich wydarzeń - mówił Szczepan Łach. - Choć w ubiegłym roku nie obyło się bez wpadek, w tym roku spodziewamy się fajnego wydarzenia. 

Zagrają m.in. Buster Shuffle, Mango Wood, Ska Petarda czy Konopians, wystąpi także organizator eventu, czyli Skankan. - Ska Petarda to nasi dobrzy znajomi, dzieliliśmy scenę już nie raz. Mają na scenie prawdziwą "petardę", żywiołowość, uśmiech. Śpiewają o tym, co ich rusza i nie wymyślają skomplikowanych tekstów. Kupili nas od razu - opowiadał Szczepan Łach. 

Posłuchaj
59:25 2023_06_05 22_02_38_PR4_Strefa_Dread.mp3 Szczepan Łach opowiada o czerwcowych wydarzeniach w Sosnowcu (Strefa Dread/Czwórka) 

Jak podkreślał w Czwórce organizator, zależy im, żeby pokazać różnorodność tego gatunku. - Podejmowanie decyzji o tym, kogo zaprosić to była prawdziwa burza mózgów. Zgłoszeń dostaliśmy kilkakrotnie więcej niż mieliśmy możliwości umieszczenia w line upie. Dogadaliśmy się jednak i myślę, że udało się jednak skompletować naprawdę interesujący zestaw zespołów. To przegląd stylów ska, które dziś rozwijają się na świecie - zaznaczył Szczepan Łach. 

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Szczepan Łach (lider i założyciel grupy Skankan)

Data emisji: 05.06.2023

Godzina emisji: 22.08

kd

Czytaj także

Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Darek Malejonek i Symcha Keller o "Pieśniach wolności i pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 17:53
"Pieśni wolności i pokoju" to hasło koncertu, podczas którego wystąpią artyści, którzy zasługują na przydomek legendy lub pioniera polskiego reggae. 18 czerwca będzie można je usłyszeć w Polskim Radiu Lublin. 
rozwiń zwiń