Darek Malejonek i Symcha Keller o "Pieśniach wolności i pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 17:53
"Pieśni wolności i pokoju" to hasło koncertu, podczas którego wystąpią artyści, którzy zasługują na przydomek legendy lub pioniera polskiego reggae. 18 czerwca będzie można je usłyszeć w Polskim Radiu Lublin. 
Symcha Keller Katharsis, Maken i Maleo
Symcha Keller Katharsis, Maken i MaleoFoto: Czwórka/Patrycja Bronka

Wszyscy artyści tworzący projekt "Pieśni wolności i pokoju" byli liderami czołowych zespołów pierwszej fali polskiego reggae, z początków lat 80. ubiegłego wieku - Katharsis, Kultury, Izraela, Bakshisha i Orkiestry Razem oraz Bębnolubów. W programie koncertu znajdą  się nowe i legendarne utwory stworzone w okresie stanu wojennego przez liderów tych formacji. Nie zabraknie również nowych, specjalnie napisanych na tę okazję, utworów. O oprawę muzyczną zadbają muzycy Maleo Reggae Rockers. Muzyczne i osobiste losy muzyków tworzących ten wyjątkowy projekt potoczyły się bardzo różnie, ale każdy z nich pozostał na swój sposób wierny muzyce i przesłaniu, które do dziś nic nie straciło na aktualności.

- W tym roku mam 60. urodziny i 40 lat mija od mojego pierwszego koncertu - zdradza Symcha "Motor" Keller. - Pomysł na ten koncert był żartem, powiedziałem do Darka: zróbmy taki koncert reggae'owy. I po pewnym czasie żart przestał być żartem. Dziś słyszę: "Motor", ty nas do życia przywracasz - dodaje.

"Pieśni Wolności i Pokoju" nie są pierwszą współpracą Symchy Kellera i Darka Malejonka, wspólnie tworzyli projekt o zagładzie Żydów, grali koncerty w Polsce i w Izraelu. Aktualna inicjatywa połączyła ich na nowo, zintegrowała, sprawiła, że spotkali się znów w latach 80. - Teraz ta akcja to nie jest koniec, to jest dopiero początek. Chcemy nagrać wspólną chasydzko-polską płytę. Z tego może wyjść coś niesamowitego - podkreśla Darek Malejonek. - To będzie powrót do tamtych czasów, lat 84, 85, 86. Chcemy wrócić do tego początku. 

Posłuchaj
58:10 2023_05_22 22_04_08_PR4_Strefa_Dread.mp3 Symcha Keller i Darek Malejonek opowiadają o projekcie "Pieśni wolności i pokoju" (Strefa Dread/Czwórka)
 

Symcha Keller chętnie wraca do przesłania, które towarzyszyło mu w latach 80. Jak podkreśla, wciąż wierzy w pokój na całym świecie. - Gdybym dziś włączył telewizję, to napisałabym te same teksty, co wtedy. To wcale nie jest wesołe, świat gdzieś utknął - ocenia. - Ja mieszkam w Lublinie, 100 km ode mnie jest wojna. Trzeba robić, co się da, dla pokoju - śpiewać, tańczyć, krzyczeć o pokój, modlić się, jeśli ktoś chce. Ważne, by robić cokolwiek.

Inicjatywa "Pieśni wolności i pokoju" zyskała wsparcie miasta Lublin. Muzycy wrócili do archiwalnych materiałów z dawnych lat. Nagrali utwór "Telefon do przyjaciela", przy którym bazowali na nagraniu z łódzkiego "Blaszaka". W rozmowie z Makenem wspominają koncerty i próby. Podczas jednej z nich spotkali się w "Blaszaku" i spontanicznie dokonali nagrania. To była baza do "Telefonu do przyjaciela". Współcześnie dograli kolejne elementy piosenki. Zdecydowali się jednak nie poprawiać starych dźwięków, a te współczesne dorównać do nich. - Dziś to jest nie do odróżnienia - przyznają. - Jest tam też fragment pieśni żydowskich osadników, która nawołuje do pracy. 

"Telefon do przyjaciela" będziemy mogli usłyszeć podczas koncertu w Polskim Radiu Lublin. Na scenie wybrzmią też utwory z lat 80. znane z repertuaru Katharsis, Kultury, Izraela, Bakshisha i Orkiestry Razem oraz Bębnolubów. 


Telefon do Przyjaciela - Katharsis, Brylewski, Malejonek, Keller, Słomiński/#LublinGra


Zespół tworzą: Jarek 'JAreX' Kowalczyk, założyciel i fundament jednej z najważniejszych kapeli reggae, czyli "muzyki korzeni", założonej w 1982 roku i grającej do dnia dzisiejszego - Bakshish. Człowiek legenda, muzyk, kompozytor, bębniarz i wytwórca bębnów, architekt, rolnik i naturalista, czyli Jerzy 'Słoma' Słomiński to prekursor gry na bębnach w Polsce oraz autor tekstów. Darek 'Maleo' Malejonek - kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia, Houk, 2Tm2,3 oraz Arka Noego, założyciel i lider Maleo Reggae Rockers, oraz Symcha Keller, który przeszedł niezwykłą drogę od rockmana do rabina - i z powrotem.

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Symcha "Motor" Keller, Darek "Maleo" Malejonek

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 22.08

pj

Czytaj także

"Duchowa rewolucja" - reedycja kultowego albumu zespołu Izrael

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 22:01
25 września swoją premierę miała reedycja albumu Izraela "Duchowa rewolucja". To kolejny rozdział o historii tego zespołu, nad którą czuwa Sławek Pakos z Manufaktury Legenda. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jay Wise Entertainment. Muzyczne serce Nigerii brzmi jak afrobeats

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 14:24
- Cieszymy się, że gatunek muzyczny, jakim jest afrobeats, z roku na rok się w Polsce rozwija - podkreślali Jide Mustapha, Dare Omisore i Nathaniel Ezimah z Jay Wise Entertainment. ​
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
rozwiń zwiń