Jabbadub i "Temple", kolejny album z francuskiej wytwórni

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 13:17
W znanej francuskiej wytwórni ODG Prod ukazuje się kolejny album polskiego dubowego duetu Jabbadub. Z tej okazji studio Czwórki odwiedzili Dino oraz Mista B, by opowiedzieć o swojej muzycznej drodze.
Maken i Jabbadub  w studiu Czwórki
Maken i Jabbadub w studiu CzwórkiFoto: Czwórka
  • Jabbadub swoim brzmieniem podbija świat. Muzycy wydają płyty we francuskiej wytwórni ODG. 
  • Łukasz "Dino" Dinort swoją przygodę z sounsytemem rozpoczął 17 lat temu. Z czasem dołączył do niego Tomek "Mista B" Borewicz.
  • Goście Makena podkreślają rodzinny klimat sceny soundsytemowej. Zwracają też uwagę, że dziś elektronikę może tworzyć każdy, ale trzeba do tego wytrwałości. 
  • Ich najnowsza płyta będzie nosiła tytuł "Temple", a jej premiera zaplanowana jest na 1 września. Jesienią panowie odbędą trasę po francuskich klubach i festiwalach.  

Jabbadub ze swoim poważnym, rozpoznawalnym już w świecie brzmieniem staje się naszym dobrem narodowym. Jest to projekt założony w 2006 roku przez Dino Dub Selectora, którego stylistykę można określić jako szeroko pojętą muzykę basową. Jest to pierwszy w tym kraju skład grający na żywo autorskie kompozycje z wielośladu i efektów cyfrowo-analogowych, wykorzystujący technikę live dub mixu. Podczas sesji możesz spotkać się także z DJ setem, na którym prezentowane są najnowsze produkcje i remixy wspomagane toastingiem MC Mista B. Znaleźli się na prestiżowej kompilacji "Dub Out of Poland" oraz wydali kilka albumów i singli w labelu Paproota.org Dub Netlabel, którego są współzałożycielami. Współpracują również ze znanym wszystkim dubheadom francuskim labelem ODG. Zagrali setki sesji sound systemowych i koncertów w całej Polsce, Niemczech, Czechach, Szwajcarii, na Litwie i Ukrainie. Wszystkie produkcje, nagrania i remiksy powstają w założonym przez nich Astralnym Studio we Wrocławiu. Szerokim echem odbiła się ich wydany 2 lata temu pierwszy winylowy album "Steppa".


Posłuchaj
56:47 2023_08_27 19_03_03_PR4_Strefa_Dread.mp3 Jabbadub opowiadają o swojej muzyce (Strefa Dread/Czwórka)

 


Dziś czekamy na najnowszy album Jabbadub, który zostanie wydany nakładem ODG. Jego tytuł to 'Temple", a premiera jest zaplanowana na 1 września. 

Początki Jabbadub

- Jabbadub wystartowała w 2006 roku. To już 17 lat na scenie. Inspiracją, by tworzyć własną muzykę cyfrową, było moje pierwsze spotkanie ze studiem - przyznaje Dino. - Nagrywaliśmy demówkę z moim zespołem, w którym grałem na perkusji. Wtedy zobaczyłem ślady. Mariusz Dziurawiec chciał z jednego z nich zrobić remiks. Pomyślałem, że te remiksy to całkiem fajna alternatywa. Miałem już w domu komputer i tak się zaczęło. Powoli zacząłem budować to wszystko. Byłem młody, chciałem mieć swój projekt soundsystemowy. 

Gdy Tomek "Mista B" Borewicz dołączył do Łukasza, początkowo spotkał się z grupą szyderców. Ale nawet oni po kilku minutach imprezy przekonali się do niego. 

Goście Makena podkreślają rodzinny klimat sceny soundsytemowej. Zwracają uwagę na to, że to środowisko bez wielkich pieniędzy, zawiści. Mówią o pasji, pracy i pozytywnej energii. 

Elektronika rządzi

Dziś na całym świecie rządzi elektronika. Opcje technologiczne tworzenia muzyki sprawiły, że stało się to bardziej dostępne dla wszystkich. Tomek i Łukasz zwracają uwagę jednak na to, że mimo dostępności rozwiązań technicznych niezbędna jest tu wytrwałość, a nie każdy ją ma.

"Temple" nadchodzi

Nadchodząca płyta składu będzie miała tytuł "Temple". Obok Tomka i Łukasza usłyszymy na niej gości: Piotra Zająca, nieznanego szerszej publiczności górnika, Michała, czyli MC Polishmana, czy Ewelinę. Pojawi się też goście z Sekcji Dętej czy Paweł Pusz, saksofonista. 

"Temple" będzie kolejnym albumem Jabbadub wydanym we francuskiej wytwórni ODG. - Nie jest łatwo tam się dostać - przyznają goście "Strefy Dread". - Ja przygotowałem sobie materiał do grania szybszych imprez, taki mocniej zbasowany - zdradza Łukasz. - Przyszedł Tomek, posłuchał i wrócił z tym na drugi dzień. Kazał mi to wysłać do ODG. Oni skontaktowali się ze mną 30 minut po wysłaniu maila i tak się zaczęło. 

Na jesieni na Dino i Mista B czeka trasa po francuskiej krainie dubu. Już w październiku zagrają tam pierwsze koncerty. 


Jabbadub - Our Way feat. Mista B (Music Video)/ODGProd

***

Tytuł audycji: Strefa Dread

Prowadzi: Mirosław "Maken" Dzięciołowski

Goście: Łukasz "Dino" Dinort, Tomek "Mista B" Borewicz

Data emisji: 27.05.2023

Godzina emisji: 19.08

pj

Czytaj także

Nigeryjski afrobeats i Fireboy DML podbijają serca świata

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2023 09:29
Pięć lat temu w Polsce powstała inicjatywa Afropolska, która skupia się na promocji afrykańskiej kultury w naszym kraju i integracji społeczności afrykańskiej. Organizują szereg niezwykłych inicjatyw, wydarzeń, koncertów. Teraz zapraszają na występ Fireboy DML. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Darek Malejonek i Symcha Keller o "Pieśniach wolności i pokoju"

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 17:53
"Pieśni wolności i pokoju" to hasło koncertu, podczas którego wystąpią artyści, którzy zasługują na przydomek legendy lub pioniera polskiego reggae. 18 czerwca będzie można je usłyszeć w Polskim Radiu Lublin. 
rozwiń zwiń