Zacznij kochać dizajn. Tylko po co?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2016 11:40
- Bo dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku dają nam estetyczną przyjemność. Zdobią mieszkanie, a dzięki swej funkcjonalności ułatwiają życie - wyjaśnia Beata Bochińska, autorka książki "Zacznij kochać dizajn".
Audio
  • Beata Bochińska, autorka książki "Zacznij kochać dizajn", opowiada o historii polskiego wzornictwa i zdradza, w jakie przedmioty warto inwestować pieniądze (Tędy po trendy/Czwórka)
Nowocześnie i funkcjonalnie zaprojektowane domy stają się ozdobą krajobrazu, ale mieszkając w kawalerce w bloku też możemy otoczyć się dobrym dizajnem (zdj. ilustracyjne)
Nowocześnie i funkcjonalnie zaprojektowane domy stają się ozdobą krajobrazu, ale mieszkając w kawalerce w bloku też możemy otoczyć się dobrym dizajnem (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/Giovanni_cg/dom. publiczna

Choć słowo"design" zostało zapożyczone z języka angielskiego, od dziesiątek lat wypełnia go także polska treść. - Polski dizajn lat 50. i 60 cieszy się w świecie ogromnym uznaniem. Był dziełem wybitnych, kształconych przed wojną artystów i różnił się od tego, co powstawało na przykład w basenie Morza Śródziemnego. Nasze projekty były egalitarne, tworzone z myślą o przeciętnym człowieku - opowiada gość czwórki.

Beata Bochińska Piękne jest polskie szkło, którego - z racji nadmiaru - my już nie zauważamy. Tymczasem wystarczy, że odwiedzi nas ktoś, kto zna się na sztuce, od razu pada bytanie: nie szkoda ci jeść na tym dziele sztuki?

Dziś odrestaurowane "eksponaty" z tamtego okresu często osiągają zawrotne sumy, ale żeby stać się posiadaczem dizajnerskich przedmiotów wystarczy czasami... odwiedzić strych babci. Jak nauczyć się rozpoznawać dobre wzornictwo i co powinniśmy wiedzieć o najbardziej wziętych polskich projektantach - o tym m.in. w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: "Tędy po trendy"

Prowadzą: Aleksandra Jasińska, Mateusz Kulik

Gość: Beata Bochińska (autorka książki "Zacznij kochać dizajn")

Data emisji: 30.10.2016

Godzina emisji: 9.10

kul/jp