Polskie Radio
Section05
wzornictwo

Iza Rutkowska: moje projekty mają wytrącić nas z codzienności

- Wybrałam bardzo eksperymentalną drogę współprojektowania przestrzeni publicznych wspólnie z ludźmi. Chodzi o uduchowienie tych miejsc, używam do tego różnych dziwnych obiektów zwierzęcych. Chcę namówić do otwarcia umysłu, spotkania się ze sobą, prawdziwego poznania ludzi mieszkających obok nas - mówiła w Dwójce artystka i projektantka Iza Rutkowska.
Zobacz więcej na temat:  projektowanie wzornictwo Dwójka Roch Siciński

Konkurs "Make me!". Polscy projektanci z myślą o walczących Ukraińcach

- Nasze rozwiązanie na pewno odbiega od rozwiązań dostępnych na rynku. Tak naprawdę jest połączeniem dwóch różnych powszechnie stosowanych mechanik. Udało nam się, to naprawdę działa - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Głowacki, laureat I miejsca - razem z Olgą Kozłowską - międzynarodowego konkursu wzorniczego "Make me!" za opaskę ratującą życie "Staza SYGNIS - drukowalna 3D, zweryfikowana bojowo".
Zobacz więcej na temat:  wzornictwo Paweł Siwek Dwójka Ukraina Ukraina design konkurs Dwójka

Nowoczesne wzornictwo w Polsce Wschodniej. Ruszyły pierwsze konkursy

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) prowadzące działalność gospodarczą na terenie Polski Wschodniej mogą ubiegać się o dofinansowanie na wydatki przeznaczone na opracowanie strategii wzorniczej oraz jej wdrożenie w przedsiębiorstwie. Dotacje możliwe są dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. 
Zobacz więcej na temat:  fundusze europejskie wzornictwo design przedsiębiorstwo społeczeństwo Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Izabela Kostyszyn

Konkurs "Dobry Wzór" – wyjątkowe i funkcjonalne produkty

"Dobry Wzór" to najstarszy polski konkurs wzorniczy, promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku. Znak ten przyznawany jest przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego już od prawie 30 lat za innowacyjność, estetykę, funkcjonalność i jakość wdrażanych rozwiązań. Niedawno poznaliśmy laureatów 29. edycji tego konkursu. W "Trójce do trzeciej" opowiadała o nich Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler wzornictwo projektowanie

Instytut Wzornictwa Przemysłowego czeka na zgłoszenia projektów w konkursie "Dobry Wzór" i "Young Design"

 - Zostało coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu "Dobry Wzór". To najstarszy polski konkurs promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku - przypominała Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzornictwo projektowanie design rzemiosło

Ewa Liebchen w "Miejscówce z Dwójką". Muzyka zainspirowana meblami

Najbliższą "Miejscówkę z Dwójką" zainspirowała... wyjątkowa kolekcja mebli autorstwa dwójki młodych polskich projektantów Ewy Bochen i Macieja Jelskiego o nazwie "Oddity". - Taki jest też tytuł utworu, który powstał jako dźwiękowa identyfikacja do tych mebli - mówiła w Dwójce flecistka, solistka i kameralistka Ewa Liebchen.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Jamrozek muzyka współczesna design wzornictwo koncert

Ludowość i nowoczesność ze szczyptą zaradności. Polskie meblarstwo 1945-1970

Polskie meblarstwo z okresu PRL zachwyca do dzisiaj, nie tylko ekspertów i miłośników stylu vintage. W książce "Polskie meble 1945-1970. Idee i rzeczywistość" znajdziemy opis procesu narodzin i rozkwitu polskiego powojennego meblarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem jego ludowych korzeni. O publikacji w audycji "Trójka przed południem" opowiedziała jej autorka Anna Kostrzyńska-Miłosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Piotr Firan design wzornictwo Stanisław Witkiewicz KSIĄŻKA PRL SZTUKA

Young Design 2021. Konkurs "w duchu Lema"

Od 12 lat konkurs wspiera młodych projektantów na progu kariery. W tym roku, z okazji roku Lema jego specjalna edycja, bo Stanisław Lem i jego twórczość to przecież idealna inspiracja dla designerów w XXI wieku. - Spodziewamy się bardzo ciekawych i różnorodnych projektów na które z zainteresowaniem czekamy - mówi w Czwórce koordynatorka konkursu Małgorzata Wrocławska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka konkurs wzornictwo Stanisław Lem futuryzm Kasia Dydo

Akademickie Centrum Designu. Serce wzornictwa bije w Łodzi

W Łodzi powstało Akademickie Centrum Designu – ma ono służyć profesjonalistom i studentom z polskich uczelni artystycznych, ale także łodzianom i turystom. – Naszym celem jest przybliżenie pojęcia designu nie tylko tym, którzy się nim zajmują i chcą kształcić się w tej dziedzinie, ale też ludziom chcącym być świadomymi konsumentami – mówi dyrektor centrum Anna Łaszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Mateusz Drozda KULTURA Łódź design wzornictwo

Funkcjonalność i innowacyjność. Bydgoskich studentów pomysły na design

Niemal każdego dnia słyszymy o kolejnych innowacyjnych pomysłach młodych projektantów, którzy stają na głowie, by zmodernizować naszą przestrzeń, czyniąc ją estetyczną i przyjazną środowisku. Kreatywność polskich designerów zaskakuje, czego przykładem jest wystawa prac studentów wzornictwa Uniwersytetu Techniczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Prezentacja, która odbywa się w Bydgoskiej Galerii Miejskiej, potrwa do 21 marca.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej design STYL ŻYCIA Bydgoszcz wzornictwo ekologia technologie