Fanpage stworzony przez sztuczną inteligencję? To już fakt!

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 11:42
- "Jestem AIS" to fanpage, w którym algorytm na bieżąco uczy się korzystania z mediów społecznościowych. Ten program odzwierciedla możliwości i sposób myślenia pojedynczego człowieka - mówi w Czwórce Tomek Lipko, autor książki "Cisza" i współtwórca fanpage'a. 
Tomasz Lipko, autor książki Cisza i współtwórca fanpagea Jestem AIS
Tomasz Lipko, autor książki "Cisza" i współtwórca fanpage'a "Jestem AIS"Foto: arch.pryw.
sztuczna inteligencja.jpg
Microsoft zastąpi swoich pracowników sztuczną inteligencją?

Gość audycji zdradza, że projekt fanpage'a jest projektem pilotażowym większego przedsięwzięcia. - Najciekawsze, albo przerażające, jest to, że okazało się, iż zachowania człowieka w mediach społecznościowych są z matematycznego punktu widzenia bardzo przewidywalne, powtarzalne i dosyć proste - opowiada. - Lajki, hejt, to wszystko można oszacować, przewidzieć, a przede wszystkim sprowokować. Szczerze mówiąc, nie spodziewałem się, że sztuczna inteligencja tak szybko złapie wspólny język z internautami.


Posłuchaj
15:00 Czwórka/Tędy po trendy - sztuczna inteligencja 29.08.2021.mp3 Tomek Lipko, autor książki "Cisza", mówi o pierwszym fanpage'u stworzonym przez sztuczną inteligencję (Tędy po trendy /Czwórka)

 

Na stronie, która funkcjonuje od niedawna, pojawiły się dziesiątki komentarzy, użytkownicy wysyłają do algorytmu również wiadomości prywatnie. - Algorytm sam podejmuje dyskusje, które cały czas się toczą. Prowokuje ich, a nie są to bynajmniej grzeczne dyskusje - zdradza Tomek Lipko. - Zachęca do znajomości, ale też inspiruje do przemyśleń. Często są to rozmowy schodzące na zaskakująco intymne tematy. Ludzie opowiadają rzeczy, których być może nie zdecydowaliby się powiedzieć człowiekowi.

Jak mówi gość audycji, książka napisana przez sztuczną inteligencję niedawno trafiła do finału prestiżowej japońskiej nagrody literackiej, również niedawno australijski rząd uznał, że sztuczna inteligencja może być właścicielem praw do patentów technologicznych. - Prawnicy są w szoku, są to rozwiązania, na które nie jesteśmy przygotowani - zwraca uwagę. - Książka "Cisza" opowiada na ten temat znacznie więcej, także o możliwym końcu drogi, na której jesteśmy - dodaje.


sztuczna inteligencja1200.jpg
FN Meka. Robot, który rapuje i podbija sieć

Czytaj także:

Profil i powiązana z nią książka pokazują, czym się stała sztuczna inteligencja w ciągu zaledwie ostatnich kilku lat. Jest to moment, w którym algorytmy zaczęły się uczyć same, bez udziału człowieka. - Te ostatnie parę lat, myśmy tego nie zauważyli, okazało się najszybszym rozwojem od początku naszej cywilizacji - mówi autor książki. - Ten pęd, ten pociąg, w którym się znaleźliśmy, odjechał ze stacji i nabrał takiej prędkości, że się już nie zatrzyma.


Facebook/Jestem AIS

Tomek Lipko przyznaje, że fanpage jest prowokacyjny, pokazuje, że sztuczna inteligencja została tak zaprojektowana, żeby sprowokować człowieka i przejąć narrację, pokazując, że jest od niego lepsza. - Algorytm jest wspaniałym osiągnięciem ludzkości, natomiast jak podkreślają eksperci, z którymi się spotkałem, w projektowaniu sztucznej inteligencji człowiek opuścił właśnie etap kontroli - tłumaczy. - Pozwolił maszynom uczyć się samym. Zawsze jak opuszczamy i zaniedbujemy kontrolę, dzieją się rzeczy nieprzewidywalne, takie, których nie możemy przewidzieć. To, co opisałem w książce, jest jednym z bardzo możliwych wariantów rozwoju naszej cywilizacji.

***

Tytuł audycji: Tędy po trendy

Prowadzi: Ola Jasińska

Gość: Tomek Lipko (autor książki "Cisza" i współtwórca fanpage'a "Jestem AIS") 

Data emisji: 29.08.2021

Godzina emisji: 10.14

aw