Jak sztuczna inteligencja zmienia nasze życie?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 19:38
Sztuczna inteligencja to pojemne hasło, które coraz częściej oznacza inteligentne przedmioty. Wypełnia coraz większą przestrzeń naszego życia – od domów, po miejsca pracy, sklepy, czy przystanki autobusowe. 
Audio
  • Czy jesteśmy gotowi na rozwój sztucznej inteligencji? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: DisobeyArt/Shutterstock

Algorytmy rozpoznają nawet choroby zakaźne. Jeśli podamy im odpowiednie dane, są w stanie wskazać czy mamy do czynienia ze świnką, czy różyczką Michał Rolecki

Urządzenia, które codziennie nosimy przy sobie - smartfony i tablety, to zaawansowane i inteligentne maszyny, które jednocześnie pełnią wiele pomocniczych funkcji - przypominają o spotkaniach, odpowiadają na nasze pytania, doradzają. Jak wyglądałoby nasze życie bez rozwiniętej sztucznej inteligencji i czy wiemy, czym ona właściwie jest? 

Sztuczna inteligencja opiera się na informacji. Coraz częściej to algorytmy podpowiadają, jaką powinniśmy podjąć decyzję Bartosz Paszcza

Sztuczna inteligencja, a dokładniej oparte na niej algorytmy towarzyszą nam na każdym kroku. - To nie tylko wyszukiwarki, asystenci głosowi, czy programy, które pomagają w wyborze filmu na platformach streamingowych. W Polsce wykrywają np. tzw. piece-kopciuchy i szukają dla dzieci miejsc w żłobkach. Lekarzom pomagają rozpoznawać urazy na zdjęciach radiologicznych, choroby serca w badaniach EKG, psychologom w diagnozowaniu depresji czy choroby afektywnej-dwubiegunowej - wyliczali goście Czwórki.

Na razie algorytmy pełnią funkcję systemów asystenckich. Ostateczną decyzję podejmuje człowiek Leon Ciechanowski

Czy dziś są skuteczniejsze niż ludzie? - SI to technologia, która rozwija się dzięki informacji - wyjaśniali eksperci. - A tych przenosimy do komputerów coraz więcej i coraz częściej to algorytmy podpowiadają nam, jaką powinniśmy podjąć decyzję. 

Na ile precyzyjne są takie obliczenia? Kiedy i w jakich dziedzinach sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? ​Jak SI zmienia nasze życie i czy zmienia je na lepsze? Więcej w materiale przygotowanym przez Mateusza Kulika.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Leon Ciechanowski (filozof, kognitywista, ekspert w zakresie sztucznej inteligencji, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS); Bartosz Paszcza (ekspert ds. nowych technologii, Klub Jagielloński), Michał Rolecki (Sztucznainteligencja.org.pl)

Data emisji: 16.12.2019

Godzina emisji: 15.15

ac

Czytaj także

Jak zmieniły nas nowe technologie - debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 16:30
W 2006 roku dostęp do internetu miało zaledwie 40 procent Polaków. Przez nieco ponad dekadę dokonała się prawdziwa rewolucja technologiczna, której skutki zauważyć można na wielu płaszczyznach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyszłość mediów cyfrowych i tradycyjnych - co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 19:08
Prasa, radio, telewizja, komputery stacjonarne, Internet, smartfony, media społecznościowe, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość - jaka jest perspektywa rozwoju mediów cyfrowych na świecie, a jaka w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie możesz spać? Zanim sięgniesz po leki, odłóż komórkę

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 19:00
Ponad połowa Polaków cierpi na zaburzenia snu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej niewyspanych narodów w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Społeczeństwo bezdotykowe. Czym to grozi?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 21:20
Staliśmy się społeczeństwem praktycznie bezdotykowym. Potrzebę kontaktu fizycznego zaspokajamy w gronie najbliżej rodziny lub w romantycznych relacjach – jeśli je mamy. Jakimi konsekwencjami grozi brak dotyku?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy gotowi na rewolucję 5G?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 18:40
Wyścig o jak najszybsze wdrożenie sieci 5G już trwa. W Chinach wprowadzono ją w ponad 80 miastach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń