Karaś i Rogucki: opowiadamy historię o nieusuwalnym smutku

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:30
- Romantyzm odnosimy do sfery uczuć, a nie do lektur szkolnych. W naszym rozumieniu romantyczność to emocje związane z miłością, ale także ze strachem przed tym, co nieuniknione - mówią Piotr Rogucki i Kuba Karaś. Debiutancki album duetu - "Ostatni bastion romantyzmu" - ukazał się 14 lutego. 
Audio
  • Karaś, Rogucki i miłosne piosenki o końcu świata (Wszystko gra/Czwórka)
Kuba Karaś i Piotr Rogucki
Kuba Karaś i Piotr RoguckiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

Podmiotem lirycznym snutych przeze mnie opowieści jest cywilizacja Piotr Rogucki

Przyjaźń na wypadek wojny

Ich przyjaźń narodziła się na długo przed zawieszeniem działalności zespołów Coma i The Dumplings, a pierwsze przymiarki do nagrywania wspólnych utworów odbyły się dwa lata temu. - Robiliśmy muzykę po to, by dotknąć, zejść w głębiej, pod powierzchnię podstawowych emocji. Jednocześnie marzyliśmy, żeby ktoś się z tym zidentyfikował, żeby poczuł to sami, co my czujemy - opowiada Rogucki.

"Ciociosan" po raz pierwszy

Jedną z pierwszych piosenek, które powstały na krążek, był "Ciociosan". - Pracowaliśmy w domu na Mazurach. Nauczony doświadczeniem, że w studiu nagraniowym nie da się odtworzyć tych emocji, które towarzyszą na wyjeździe, zawsze staram się rejestrować rzeczy w jak najlepszej jakości, żeby móc je potem wykorzystać - opowiada Karaś. - Chyba nie miałem jeszcze takiej sytuacji jak z "Ciociosanem", żeby na płycie znalazł się utwór w niemalże nie zmienionej od demówki formie - dodaje.    

Po raz pierwszy nagrywając płytę, czułem duży wewnętrzny spokój Kuba Karaś

Karaś, Rogucki i inni romantycy

W "Ciociosanie" słychać też głos Justyny Święs, choć artystka ani razu nie pojawiła się w studiu w trakcie nagrań. Do duetu dołączył za to Kamil Kryszak i "zabrudził" brzmienie. Teraz Karaś i Rogucki ruszają w trasę koncertową. Co przygotowali dla słuchaczy?

***  

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Piotr RoguckiKuba Karaś (muzycy)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 9.05

kul/kd


Czytaj także

Julia Marcell: "Skull Echo" będzie na serio

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2019 14:00
24 stycznia 2020 roku ukaże się nowy album Julii Marcel. - "Skull Echo" będzie miał więcej mroku niż "Proxy". I będzie bardzo na serio. Nie ma tu chowania się za metaforami. Uczucia są czyste, podane na talerzu - mówi artystka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paulina Przybysz: frazę kładę raz, nie poprawiam słów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:30
"Zima" to drugi singiel zapowiadający nową płytę Pauliny Przybysz. - Napisałam ją w ubiegłym roku, podczas prawdziwej, śnieżnej zimy. Wyprowadziłam się z miasta, zamieszkałam w lesie, piosenki powstawały między długimi spacerami i kolejnymi odcinkami "Gry o Tron". Dużo w nich psychicznego miotania - opowiada artystka.  
rozwiń zwiń