Rysy wracają. "Działamy intuicyjne"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2021 12:00
- Zawiesiliśmy działalność w momencie największej popularności. Wracamy w czasie najgorszym dla muzyki. To chyba najlepszy dowód, że działamy intuicyjnie - śmieją się twórcy Rys - Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański. 
Rysy - Wojtek Urbański i Łukasz Stachurko
Rysy - Wojtek Urbański i Łukasz StachurkoFoto: @nghtlo/ mat. promocyjne

Zobacz
sonar soul łukasz stachurko 1200.jpg
Łukasz Stachurko aka Sonaur Soul o solowym debiucie "You Are My Sun"

"Połączyła nas radość z dłubania w dźwiękach"

W tym roku mija 6 lat od wydania ich debiutanckiej i jak dotąd jedynej płyty "Traveler", która zrobiła duże zamieszanie w polskiej elektronice. - Pomysł na stworzenie Rys zrodził się spontanicznie, podobnie było z decyzją o naszym powrocie - mówi Stachurko. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby sprostać oczekiwaniom, dorównać jakości debiutu. 

Posłuchaj
51:03 2021_01_06 09_03_43_PR4_Wszystko_gra.mp3 Płyta "4Get" - czy będzie kontynuacją "Travelera"? (Wszystko gra/Czwórka)

Posłuchaj
piotr zioła 1200.JPG
Piotr Zioła: Fryderyka podaruję rodzicom

"Jesteśmy przekaźnikami emocji"

"Traveler" wypełniony był chwytliwymi melodiami, świeżymi brzmieniami i młodymi głosami - m.in. 16-letniej wówczas Justyny Święs i Piotra Zioły. Jaki będzie album "4Get"? - Jeśli chodzi o warstwę emocjonalną, to kontynuujemy tę samą drogę, oczywiście wzbogacając ją zgromadzone przez nas doświadczenia. Nie komplikujemy tego procesu, jesteśmy przekaźnikami tamtej energii - wyjaśnia Urbański. - Progresywności szukamy w brzmieniu, w tempie, w bezkompromisowości i bezpośredniości. Jeśli natomiast chodzi o wokalistów, nie chcemy na razie zdradzać szczegółów, ale na pewno zaśpiewa Justyna Święs. 

Posłuchaj także:

Zobacz
wojtek urbański 1200.JPG
Wojtek Urbański: im więcej komponuję, tym jestem bliżej siebie

"Nagraliśmy płytę wyjazdową""

Utworem zapowiadającym nowe wydawnictwo Rys jest utwór "4Get". - Cały system tworzenia nowego materiału oparliśmy na pracy w terenie. Mieliśmy "cztery zjazdy", które odbywały się w różnych miejscach w Polsce. - "4Get" powstał jednego dnia. Od pomysłu na loop, aż po zamknięty aranż, wszystko to trwało nie więcej niż trzy godziny. Uznaliśmy, że ten zapis chwili najlepiej odda ducha nowych Rys oraz pokaże kierunek, w którym zmierzamy - opowiadają muzycy. 

RYSY - 4GET / Dyspensa Records

Na okładce zapowiadanej na wiosnę płyty znajdzie się obraz "Portret Galerii Arsenał" autorstwa Tymka Borowskiego, a za skład graficzny albumu odpowiedzialny będzie Mateusz Holak. Album duetu ukaże się nakładem nowopowstałej oficyny Dyspensa Records. Wytwórnię założyli Wojtek Urbański i Krzysztof Gonciarz.

Rysy - okładka płyty, Tymek Borowski Rysy - okładka płyty, Tymek Borowski

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański (duet Rysy)

Data emisji: 06.01.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Eurodanek. O potrzebie wolności ekspresji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 12:30
- Muzykę robię na zajawce, nigdy nie uczyłem się jej w szkole. Kiedyś z chłopakami grałem smutne emo na gitarach, ale zawsze ciągnąło mnie do nie-smutnych melodii - mówi Mateusz Danek, znany także jako Eurodanek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pepe.: moja muzyka musi oddychać

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 15:30
Wydanie tej płyty miało mi pomóc w odnalezieniu tożsamości muzycznej. Cieszę się, że ludzie potraktowali "Afterimages" jako pewien koncept, a nie zbiór piosenek - mówi Pepe., czyli Piotr Rajski. 
rozwiń zwiń