Ballady wagonowe Jakuba Skorupy

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 14:50
- Jako dziecko wychodziłem na balkon, mieszkaliśmy na 4. piętrze, patrzyłem na góry w oddali i byłem przekonany, że to Himalaje. Potem tato mi powiedział, że to są hałdy w Czerwionce - opowiada muzyk i autor tekstów Jakub Skorypa. - Wtedy zdałem sobie sprawę, że moja wyobraźnia dużo jest w stanie sobie narysować. 
Jakub Skorupa i Ula Kaczyńska
Jakub Skorupa i Ula KaczyńskaFoto: arch. ptywatne

Posłuchaj
54:18 2021_05_12 09_05_34_PR4_Wszystko_gra.mp3 Jakub Skorupa o debiutanckiej płycie i wypowiedzeniu z korpo, które napisał wierszem (Wszystko gra/Czwórka)

 

W tekstach, które pojawią się na płycie, nieco inaczej operuję słowem. Odstawiłem na bok metafory i ukryte treści. Opowiadam kim tak naprawdę jestem i co czuję Jakub Skorupa

Gość Czwórki pochodzi z Górnego Śląska i jak sam mówi, miejsce, w którym dorastał, stało się ważnym punktem odniesienia dla jego twórczości. - Dzieciństwo spędziłem na hałdach, to był mój plac zabaw. Tak samo jak wszechobecne w tutejszym krajobrazie pociągi towarowe z węglem, który jest skarbem i przekleństwem tego miejsca - wspomina rozmówca Uli Kaczyńskiej. - Lubię wracać do tych momentów beztroski, do dobrej zabawy pomimo wszystko. 

Posłuchaj:

Debiutancka płyta jest już w zaawansowanym stadium, a kolejne miesiące tego roku będą przynosić kolejne single Jakub Skorupa

Jakub Skorupa nalewał piwo na biesiadach górniczych, handlował samochodami, produkował filmy korporacyjne i napisał sztukę teatralną "Życie męczy". Na początku roku opublikował w sieci "Pociągi towarowe", teraz ukazał się jego najnowszy singiel - "Wypowiedzenie z korpo". - W rzeczywistości kolejność była nieco inna, najpierw złożyłem wypowiedzenie, a potem napisałem o tym tekst - opowiada muzyk. - To doświadczenie doprowadziło mnie do punktu, w którym jestem teraz, uwolniło uśpione we mnie piosenki.

"Pociągi towarowe" / oficjalny kanał YT Jakuba Skorupy

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: KJakub Skoru

Data emisji: 12.05.2021

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Król dziękuje. "Nowa płyta to laurka dla fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:30
- Cały czas jestem świadomy tego, co robię, ale był taki moment, kiedy wydawało mi się, że, żeby się spełniać, nie potrzebuję "głasków" od odbiorcy. Liczył się sam akt tworzenia. Teraz jestem już w innym punkcie. Moją muzykę "dopełnia" obecność słuchacza. I za tę obecność bardzo mu dziękuję - mówi Błażej Król. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od żyrafy do "Patyczaka". Jak debiutowały Pustki?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 14:00
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały Wasze ulubione utwory. Tym razem jest to "Patyczak" - utwór z debiutanckiej płyty zespołu Pustki.
rozwiń zwiń