"Był sobie numer". Rysy w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 15:30
W każdy czwartek w "Muzycznym Lunchu" zaglądamy za kulisy polskiej muzyki współczesnej i zdradzamy, jak powstały ulubione utwory słuchaczy Czwórki. 
Duet RYSY z Justyną Święs
Duet RYSY z Justyną ŚwięsFoto: mat. promocyjne

Zafascynowała mnie magia stwierdzenia "przyjmij brak". Mogła o tym napisać tylko Justyna Święs Wojtek Urbański

Wiadomość o Rysach obiegła internet na początku 2015 roku. W wakacje ukazał się debiutancki album duetu pt.: "Traveler". Szybko stało się jasne, że to jedno z najważniejszych wydawnictw w polskiej elektronice w drugiej dekadzie XXI wieku. - Konsekwentnie szukaliśmy właściwych ludzi, odpowiednich rozwiązań. Kiedy narodziły się Rysy, rzuciliśmy wszystko dla tego projektu - wspominali w wywiadzie dla Czwórki muzycy Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański. Do współpracy zaprosili m.in. debiutujących wówczas Justynę Święs oraz Piotra Ziołę. 

Posłuchaj
09:12 CZWORKA Muzyczny Lunch - RYSY 14.01.2021.mp3 "Przyjmij brak" - o tym, jak powstał ten utwór opowiadają Justyna Święs, Piotr Zioła, Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański (Muzyczny Lunch/Czwórka)

- Stawiałem pierwsze kroki na scenie muzycznej. Najpierw na Spring Breaku w Poznaniu poznałem Justynę Święs, dwa tygodnie później zadzwonił do mnie Łukasz Stachurko i zaprosił mnie do swojego studia na warszawskim Grochowie - wspomina Piotr Zioła. - Potem wszystko potoczyło się w oka mgnieniu.

Posłuchaj:

Najzabawniejszym elementem promocji tego utworu było to, że nigdy nie doczekał się teledysku, a stał się hitem w internecie Piotr Zioła

Jednym z największych przebojów Rys był utwór "Przyjmij brak". - Piosenka powstała na bazie loopa, padowych sampli, które nie zwiastowały kompozycji. Bardziej jakieś intro albo outro. Dopiero kiedy Wojtek dodał do tego gitary, a wtedy miał mocną zajawkę na ten instrument, pojawiła się melodia - opowiada Łukasz Stachurko. - Wtedy padło hasło: zróbmy z tego duet - dodaje Wojtek Urbański. - Rozpoczęliśmy rozmowy z bardzo popularnym wówczas wokalistą, ale współpraca nie doszła do skutku. Wtedy nasz menadżer Adrian Chorębała opowiedział nam o debiutującym i bardzo obiecującym artyście Piotrku Ziole i okazało się, że jego głos świetnie pasował do barwy głosu Justyny.

RYSY - Przyjmij Brak feat. Justyna Święs & Piotr Zioła [UKM 040] AUDIO / U Know Me Records

Czuliśmy, że w tym numerze jest prawda. Młodzieńcza naiwność i niewinność. Zapis tego, co tu i teraz Łukasz Stachurko

Autorką tekstu do "Przyjmij brak" jest Justyna Święs. - Miałam 16 lat i pisanie było dla mnie dużą nowością - przyznaje wokalistka. - Ten tekst powstał dość nieświadomie. Zbierałam słowa, kierowałam się historiami, także ze swojego życia, potem trafiłam na tekst o teorii przyjęcia braku w psychologii. Wykorzystałam to. 

Sprawdź także:

Pod koniec ubiegłego roku ubiegym duet Rysy zapowiedział powrót na scenę oraz premierę nowej płytę. Singlem zapowiadającym to wydawnictwo jest utwór "4Get". 


Po świetnie przyjętym debiucie Rysy planują kolejny kolejny krok. razem czy osobno? (na zdj. Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański oraz prowadząca audycję) Po świetnie przyjętym debiucie Rysy planują kolejny kolejny krok. razem czy osobno? (na zdj. Łukasz Stachurko i Wojtek Urbański oraz prowadząca audycję)

*** 

Tytuł audycji: Muzyczny Lunch

Materiał przygotowała: Ula Kaczyńska

Data emisji: 14.01.2021

Godzina emisji: 13.45

kul

Czytaj także

Ferie w Czwórce. Massive Attack z "Blue Lines" - to prekursorzy trip-hopu

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2021 08:05
Pierwsze pomysły na nagrania tej grupy powstały już w latach 80. ubiegłego stulecia. Jednak dopiero w 1990 nastąpił przełom, muzycy spotkali się w studiu i rok później powstał "Blue Lines", czyli album, który rozpoczął erę trip-hopu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w Czwórce. The Avalanches z "Since I Left You" - muzyka, którą warto znać

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 08:05
Debiut The Avalanches ukazał się w 2000 roku. - Dziś jest dowodem, że można stworzyć całą płytę bazując na niewielkich fragmentach cudzych nagrań i wciąż być przy tym oryginalnym - mówił Norbert "Bert" Borzym.
rozwiń zwiń