Kamil Holden Kryszak i "Piosenki o miłości". Jak powstała muzyka do filmu?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 17:20
- To była moja pierwsza ścieżka dźwiękowa stworzona do filmu, w którym bohaterowie tworzą swoje pierwsze piosenki. Starałem się zachować amatorski sznyt w muzyce podwójnych debiutantów - opowiada Kamil Holden Kryszak. "Piosenki o miłości" trafią do kin 25 marca, wtedy też odbędzie się premiera soundtracku z filmu. 
Kamil Holden Kryszak - autor muzyki do filmu Piosenki o miłości.
Kamil Holden Kryszak - autor muzyki do filmu "Piosenki o miłości".Foto: Jowita Stęszewska

"Piosenki o miłości" to jeden z największych przebojów 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz wielki zwycięzca Konkursu Filmów Mikrobudżetowych. To romantyczna, słodko-gorzka i pełna emocji opowieść o wielkim talencie, ambicjach, miłości i konflikcie pokoleń. W rolach głównych występują Tomasz Włosok wraz z debiutującą na wielkim ekranie Justyną Święs - wokalistką i autorką tekstów zespołu The Dumplings. - Justyna wniosła "czynnik X". Kiedy wysłałem jej próbki i ona zaśpiewała to po swojemu, to w piosenkach pojawiła się magia. Zwłaszcza w powiązaniu z filmem - opowiada gość Czwórki. - Teksty głównie pisał reżyser i scenarzysta Tomek Habowski, ale mamy też piosenkę "Nie jestem Alicją" ze słowami pani Ewy Żylińskiej, którą wcześniej wykonywała Krystyna Prońko.  

Muzyka to trzeci bohater filmu "Piosenki o miłości". Jest jedną z form komunikacji między bohaterami i widzami i wypełnia luki w scenariuszu. - W polskim kinie raczej nie robi się musicali, ale też "Piosenki…" nie mają klasycznej musicalowej formy. Pierwszym moim skojarzeniem, kiedy przeczytałem scenariusz, był "Once", który jest dla mnie bardzo ważnym filmem, bo to przez niego w ogóle zacząłem pisać piosenki - wspomina kompozytor.

Posłuchaj
54:09 2022_03_23 09_05_43_PR4_Wszystko_gra.mp3 Kamil Holden Kryszak o muzyce do filmu "Piosenki o miłości" (Wszystko gra/Czwórka)

Premiera "Piosenek o miłości" odbędzie się 25 marca, a patronem medialny filmu jest Czwórka.

Kamil Holden Kryszak feat. Justyna Święs - Zimny Ogień (Muzyka z filmu „Piosenki o miłości”) | KayaxTV

Kamil Holden Kryszak debiutuje jako twórca ścieżki dźwiękowej, ale na scenie obecny jest od dawna. Śpiewa, komponuje, pisze testy i gra na gitarze, a na scenie wspiera m.in. Marcelinę oraz Kubę Karasia i Piotra Roguckiego. - Kiedyś Karaś/Rogucki to był duet, teraz już bardziej jesteśmy zespołem z Wiki Jakubowską na perkusji. Wspólne granie bardzo mi pomogło w byciu gotowym do napisania "Piosenek o miłości". Wiele nauczyłem się przez ten czas i wiele jeszcze chciałbym zrobić. Cały czas piszę własne utwory, zbieram historie i chętnie się kiedyś nimi podzielę. Ale wszystko w swoim czasie, bez pośpiechu i małymi krokami - podsumowuje Kamil Holden Kryszak. 


Justyna Święs Justyna Święs

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Gość: Kamil Holden Kryszak (kompozytor muzyki do filmu "Piosenki o miłości")

Data emisji: 23.03.2022

Godzina emisji: 9.05

kul